„Obie kwestie zostały uwzględnione w harmonogramie środowych obrad. Jednak, jak podkreśla Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF, nie oznacza to, że jakiekolwiek decyzje faktycznie zapadną. W ubiegłym tygodniu Komisja Nadzoru Bankowego wyraziła zgodę na podział BPH. Teraz Pekao czeka na akceptację Komisji Nadzoru Finansowego dla prospektu, na podstawie którego zostanie wyemitowanych 94,8 mln nowych akcji banku. Otrzymają je mniejszościowi akcjonariusze BPH (obecnie UniCredit posiada 71,0 proc. udziałów banku, Skarb Państwa jest właścicielem 3,7 proc, a pozostałe 25,3 proc. pozostaje w wolnym obrocie). Za każdy papier BPH jego właściciel otrzyma 3,3 akcj i Pekao. Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli Pekao, do emisji dojdzie jeszcze w tym roku.” – pisze „Parkiet”.
„Drugą sprawą jaką zajmie się KNF, jest licencja maklerska dla Pekao. Czemu miałaby ona posłużyć? Można przypuszczać, że Pekao potrzebuje jej po to, aby płynnie przeprowadzić operację przeniesienia klientów biura maklerskiego BPH do siebie. Istnieje też druga możliwość – własna licencja dla banku może być wstępem do przesunięcia działalności maklerskiej z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao. ‚Parkiet’ już przed kilkoma miesiącami pisał, że do Pekao mają być przeniesieni wszyscy klienci instytucjonalni i większość indywidualnych Domu Maklerskiego BPH. Reszta pozostanie w mini-BPH, które ma trafić w ręce amerykańskiego GE Money.” – czytamy.
W ubiegłym tygodniu Komisja Nadzoru Bankowego wyraziła zgodę na podział Banku BPH SA i przyłączenie jego części do Banku Pekao SA. Oznacza to, że po rejestracji przez Sad Rejestrowy uchwał Walnego Zgromadzenia Banku Pekao SA dojdzie do fuzji prawnej banku z wydzieloną częścią Banku BPH SA. Do Pekao przyłączonych zostanie 285 placówek Banku BPH, ponad 300 agencji partnerskich oraz ponad 600 bankomatów. Uzyskają one logo Banku Pekao SA. Przygotowywana jest już rozszerzona oferta produktów i usług.
Więcej szczegółów w „Parkiecie”.