Pekao organizuje emisję obligacji dla lotniska w Poznaniu

30 marca Bank Pekao oraz spółka Port Lotniczy Poznań podpisały umowę, zgodnie z którą bank zorganizuje finansowanie w postaci emisji obligacji o wartości 128 mln zł. Dzięki tym środkom możliwa będzie modernizacja i rozbudowa poznańskiego lotniska Ławica. To już czwarte lotnisko w Polsce, które korzysta z usług Banku Pekao w celu pozyskania finansowania na rozwój infrastruktury.

Podpisana umowa emisyjna zakłada wielokrotne emisje obligacji w latach 2011-2013. Struktura finansowania uwzględnia transzę obligacji długoterminowych w wysokości 83 mln zł, których celem będzie finansowanie nakładów inwestycyjnych, jak również transzę obligacji krótkoterminowych, przeznaczonych na prefinansowanie środków unijnych oraz podatku VAT związanego z realizowany przedsięwzięciem. Finansowanie zostanie spłacone do końca 2020 roku.

– Jesteśmy dumni, że przedstawiciele poznańskiej Ławicy wybrali naszą ofertę i mogliśmy stać się partnerem modernizacji kolejnego już lotniska w Polsce. Dla nas projekty rozwijające infrastrukturę, które podnoszą komfort życia społeczności lokalnych, a także poprawiają warunki prowadzenia działalności biznesowej, są kluczowe. Tym samym realizujemy naszą strategię wspierania zrównoważonego rozwoju gospodarczego polskich regionów – mówi Rafał Petsch, Dyrektor Departamentu Instytucji Finansowych i Sektora Publicznego Banku Pekao SA.

Środki z emisji obligacji zostaną przeznaczone m.in. na rozbudowę i modernizację terminala pasażerskiego, rozbudowę płaszczyzn postoju samolotów, modernizację drogi startowej oraz budowę równoległej drogi kołowania. Przeprowadzenie programu inwestycyjnego umożliwi zwiększenie przepustowości portu lotniczego do 3 mln pasażerów rocznie oraz znaczący wzrost jakości usług świadczonych przez lotnisko.

– Dziś  wykonaliśmy kolejny krok milowy, umożliwiający rozwój naszego Portu na miarę aspiracji Poznania i Wielkopolski. Na potrzeby realizacji największego w ostatnich latach programu inwestycyjnego, podęliśmy działania zmierzające do pozyskania finansowania dłużnego w formie emisji obligacji. Dobra koniunktura na rynkach finansowych oraz wspólna determinacja biorących udział w przedsięwzięciu, zapewniła osiągnięcie sukcesu, mimo dużej presji czasowej – mówi Marcin Drzycimski, Dyrektor Pionu Strategii i Rozwoju w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica.      

Wzorowa współpraca Banku Pekao i spółki Port Lotniczy w Poznaniu pozwoliła na szybkie sfinalizowanie złożonej transakcji.

– Warto pamiętać, że Poznań jest jednym z pierwszych polskich miast, któremu udało się z sukcesem pozyskać środki na stworzenie nowoczesnego regionalnego portu lotniczego, efektywnie wykorzystując przy tym dofinansowanie oferowane przez Unię Europejską – wyjaśnia Rafał Petsch.

Pomyślne domknięcie transakcji z poznańskim lotniskiem oznacza, że Bank Pekao wygrał już cztery przetargi na organizację i gwaranta finansowania rozbudowy regionalnych portów lotniczych. Oprócz Poznania Bank Pekao współpracuje z lotniskami w Łodzi, Modlinie i Wrocławiu, potwierdzając niezwykle silną pozycję na polu bankowości korporacyjnej.

Organizacja finansowania dla poznańskiej Ławicy poszerza katalog przedsięwzięć infrastrukturalnych związanych z organizacją Euro 2012 w których aktywnie uczestniczy Bank Pekao SA. Oprócz finansowania wspomnianych lotnisk, Pekao zapewnia środki przy budowie stadionów w Gdańsku  (bezpośrednio) i Warszawie (poprzez kredyt dla wykonawcy, firmy Alpine Construction).

Źródło: Bank Pekao SA