Pierwsza uczelnia wdrożyła usługę BILIX

Płatności za czesne, realizowane jednym kliknięciem, informacje o konferencjach i możliwość natychmiastowej rejestracji uczestnictwa zgromadzone w jednym miejscu – funkcjonowanie Akademii Leona Koźmińskiego właśnie stało się prostsze.

Akademia, jako pierwsza uczelnia w Polsce, udostępniła swoim studentom usługę BILIX – system elektronicznej prezentacji i płatności rachunków (EBPP), wykorzystujący kanały bankowości internetowej. BILIX stosowany będzie nie tylko do wnoszenia opłat za usługi, ale także jako sposób przesyłania informacji do studentów.

 

Akademia Leona Koźmińskiego jest niepubliczną uczelnią akademicką, uznawaną za najlepszą szkołę biznesu szerokiego profilu w Europie Środkowo-Wschodniej. To uczelnia nowoczesna, chętnie korzystająca z dostępnych technologii i rozwiązań ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Jako pierwsza uczelnia akademicka w Polsce, zaoferowała swoim studentom możliwość korzystania
z usługi BILIX.

 

Zasada działania usługi BILIX jest prosta. Rachunki za różne usługi oraz materiały informacyjne przesyłane są w formie elektronicznej, bezpośrednio na bankowe konto internetowe studenta. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Student, korzystając ze swojego e-konta przy okazji płacenia za zakupy elektroniczne, czy też po prostu sprawdzając stan swojego konta, może również przeglądać informacje otrzymane z uczelni.

 

– Usługa BILIX to już przecież światowy standard, postanowiliśmy więc wprowadzić ją jak najszybciej – mówi Witold Bielecki, prorektor Akademii Leona Koźmińskiego. – Zdarza się, że studenci zapominają o terminach opłat. Teraz, dzięki korzystaniu z BILIXA, otrzymają informację o należnych opłatach, zaś samo dokonanie płatności będzie bardzo łatwe – wystarczy jedno zatwierdzające kliknięcie. To tylko kwestia czasu, kiedy inne uczelnie też wdrożą ten system – dodaje.

 

Student, chcąc uregulować zobowiązania wobec uczelni, loguje się do systemu swojej bankowości elektronicznej. Tam, w specjalnej zakładce, będzie czekała na niego informacja o płatnościach oraz gotowy, już wypełniony i niemodyfikowalny przelew, co zabezpiecza przed ewentualnymi pomyłkami wynikającymi z błędnego wypełniania przelewów. Aby mógł zrealizować płatność, wystarczy że kliknie „akceptuj”.

 

BILIX będzie również wygodną formą wnoszenia opłat np. za uczestnictwo w organizowanych przez uczelnię konferencjach naukowychtłumaczy prorektor W. Bielecki. – Pozwoli to osobom zainteresowanym udziałem w takich wydarzeniach na rejestrację w szybki i przyjazny sposób. A uczelnia, jako organizator, otrzyma też szybko informację zwrotną o dokonanych płatnościach – dodaje.

BILIX, oprócz dostarczania rachunków na internetowe e-konta, pozwala także na dystrybuowanie innych materiałów. – Oznacza to, że poprzez system BILIX można przesyłać nie tylko faktury, ale także np. przypomnienie lub wezwanie do zapłaty czy też materiały informacyjne istotne z punku widzenia uczelni – wyjaśnia Romuald Kłosiński, dyrektor linii biznesowej faktury elektroniczne i konsolidacja korespondencji w Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A., która jest operatorem systemu BILIX. – Poprzez możliwość dostarczania materiałów na bankowe e-konto studenta, do którego można logować się niezależnie od miejsca, w którym się dana osoba znajduje, system z pewnością będzie mieć duży wpływ na usprawnienie komunikacji ze studentami – komentuje.

 

– Do tej pory większość studentów ALK dokonywała opłat przez Internet. Można się więc spodziewać, że będą oni korzystać z BILIXA. Zwłaszcza, że 60 proc. studentów ALK ma rachunki bankowe w PKO Banku Polskim S.A., Banku Pekao S.A., Banku Millennium S.A. i Citi Handlowym, a te właśnie banki oferują użytkownikom systemów bankowości elektronicznych usługę BILIX – komentuje prorektor W. Bielecki.


Usługę BILIX oferują również ING Bank Śląski oraz Multibank. Wkrótce usługę wdrożą mBank, BZ WBK, Raiffeisen Bank Polska oraz Bank Polskiej Spółdzielczości.

 

Dział IT Akademii przygotował dla swoich studentów bardzo prostą instrukcję korzystania z usługi BILIX. Student znajdzie ją w specjalnej zakładce na swoim e-koncie („Bilix”, „eFaktury”, „moje faktury”, „faktury elektroniczne” – nazwa zakładki zależy od banku, w którym student ma e-konto).

Źródło: ComPress SA