Pietraszkiewicz: banki zaproponują nowelizację ustawy antylichwiarskiej

Portal WP.pl przypomina, że ustawa ma wejść w życie pod koniec lutego 2006 r. Ogranicza ona dopuszczalną wysokość odsetek do czterokrotności stopy lombardowej NBP, co oznacza, że obecnie dopuszczalne odsetki wyniosłyby 24%.

W zamierzeniu twórców ustawy ma ona chronić kredytobiorców przed zbyt wysokimi odsetkami. Z kolei banki i pośrednicy finansowi zwracali uwagę, że nowe prawo ograniczy dostęp do kredytów dla osób o wyższym ryzyku, które w zamian za umożliwienie zewnętrznego finansowania płacą obecnie odsetki wyższe, niż klienci o niższym ryzyku kredytowym.

– Nie chodzi o to, by ograniczenia usunąć, ale by wraz z przewidywanym obniżeniem stóp procentowych nie doszło do odrzucenia (wniosków kredytowych) wielu rodzin, a także by ten mechanizm nie paraliżował obrotu gospodarczego – wyjaśnił Pietraszkiewicz podkreślając, że zasada maksymalnych odsetek ma być też stosowana w odniesieniu do przedsiębiorstw.

Pietraszkiewicz poinformował też, że ZBP zamierza przekazać rządowi inne wnioski dotyczące zmian w obowiązującym prawie. Mają to być rozwiązania m.in. w sprawie budowania skłonności do długoterminowego oszczędzania, czyli usunięcia opodatkowania zysków z długoterminowych oszczędności.

Inne wnioski mają dotyczyć sądownictwa, poprawy ochrony wierzycieli, uproszczenia dostępu banków do weryfikacji otrzymywanych od klientów danych z informacjami zawartymi w takich bazach danych jak PESEL, CEPIK, REGON, księgi wieczyste, rejestr zastawów czy KRS.

Banki będą też zwracać się o zmiany w prawie podatkowym umożliwiające stosowanie jednolitych standardów w sprawozdawczości, takich jak w standardach międzynarodowych. Obecnie bowiem banki prowadzą kosztowną podwójną ewidencję – na potrzeby sprawozdawczości krajowej i według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.

ZBP będzie też zgłaszał propozycje w sprawie upowszechnienia obrotu bezgotówkowego, ponieważ – według badań – większe wykorzystanie obrotu bezgotówkowego powoduje wzrost PKB. Kolejne wnioski mają dotyczyć budownictwa mieszkaniowego i obecności banków na rynku kapitałowym – informuje WP.pl