Piotr Waś z Ingenico: Zmiany na rynku kas fiskalnych idą w dobrym kierunku

Nieustannie przyglądam się zmianom na rynku kas fiskalnych, zwłaszcza w aspekcie proponowanych przez Ministerstwo Rozwoju rozwiązań, które w mojej ocenie idą w dobrym kierunku i dają szansę nie tylko na zmniejszenie szarej strefy, ale również na wprowadzenie szeregu ułatwień dla sprzedawców oraz konsumentów.

 

Możliwość raportowania transakcji bezpośrednio przez kasy fiskalne w trybie online, które będą stale połączone ze specjalnie przygotowanym serwerem, zbierającym informacje o płatnościach w czasie rzeczywistym, ma niewątpliwie szereg zalet w porównaniu z obecnie stosowanym systemem offline, w którym dane o transakcjach przechowywane są w bezpieczniej, ale jednak lokalnej, pamięci kasy. Powinno mieć to pozytywne skutki dla gospodarki oraz wpływów do budżetu, ponieważ planowana zmiana powinna przyczynić się do zmniejszenia szarej strefy, urzędy skarbowe zyskają bowiem znacznie szybszy dostęp do informacji dotyczących wszystkich dokonywanych transakcji i będą mogli na bieżąco dokonywać ich analizy.

 

Kolejnym pozytywnym w mojej ocenie czynnikiem planowanej zmiany, będzie rosnąca popularyzacja obrotu bezgotówkowego, wynikająca z możliwości łatwiejszego połączenia kasy fiskalnej z terminalem. Wraz z wymianą kas fiskalnych na urządzenia bardziej zaawansowane sprzedawcy uzyskają szeroki dostęp do systemów zintegrowanych, eliminujących ryzyko błędów, które mają miejsce podczas wpisywania kwoty na terminalu niepołączonym z kasą oraz przyśpieszających proces obsługi pojedynczego klienta.

 

Na wprowadzeniu nowego rozwiązania zyskają również konsumenci, ponieważ pozwala on na szereg udogodnień, takich jak możliwość otrzymywania elektronicznych paragonów, na przykład bezpośrednio na adres email. Jest to duże ułatwienie, szczególnie przy konieczności dokonania reklamacji, które zazwyczaj wymagają od konsumenta posiadania paragonu lub jego kopii. Spodziewam się również, że wraz z wprowadzeniem nowych kas więcej przedsiębiorców zdecyduje się na akceptację płatności kartami płatniczymi, co wpłynie na rozwój sieci płatności bezgotówkowych, czyli kolejne udogodnienia dla konsumentów. Ten ostatni punkt powinien przełożyć się na zwiększenie udziału płatności elektronicznych w gospodarce, co jest spójne ze strategią widoczną w przeważającej części gospodarek światowych.

 

Analizując proponowane zmiany z perspektywy krajów przechodzących już podobny proces w obszarze prawa fiskalnego, możemy czerpać z doświadczeń między innymi Węgier czy Chorwacji. W przypadku rozwiązania zastosowanego w Chorwacji to terminal płatniczy, a nie kasa fiskalna, raportuje dane o dokonanych transakcjach. Po wprowadzeniu nowych rozwiązań w tym kraju, w przypadku kilku grup podatników ujawniony został obrót aż o ponad 17% większy od obrotu odnotowanego rok wcześniej. Również w przypadku Węgier, mogliśmy zaobserwować wzrost wpływu z podatku VAT w 2014 roku o około 8% względem roku poprzedniego. Doświadczenia innych krajów europejskich pozwalają dokonać pozytywnej oceny proponowanych aktualnie zmiany, które w mojej ocenie przyniosą korzyści konsumentom, budżetowi oraz ułatwią pracę sprzedawcom, którym możliwość integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi znacząco usprawni codzienną pracę w obszarze obsługi klienta.

 

Źródło: Ingenico