Do 19 lipca br. na Zamku Królewskim w Warszawie czynna jest wystawa „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko”, na której po raz pierwszy prezentowana jest seria 49 portretów władców Polski autorstwa Waldemara Świerzego.
– Mamy świadomość, że kultura i sztuka kształtują wrażliwość, wpływają na wyobraźnię i losy przyszłych pokoleń a także pozwalają polemizować z przeszłością. Dzięki temu powstają oryginalne dzieła, które pozostają na zawsze. Waldemar Świerzy, znane z rysunków Matejki, precyzyjnie odmalowane postacie władców, ukazuje inaczej. Nic dziwnego, w sztuce transformacje są konieczne. Zmiana jest nieodłącznym elementem naszego życia. Rozumiejąc jej wartość, wagę i potrzebę przeobrażeń poszerzających perspektywę, horyzonty, wpływających na gusty i trendy nie tylko w sztuce, ale i w postrzeganiu świata, PKO Bank Polski został mecenasem pierwszego namalowanego w XXI pocztu władców polskich – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.
Wystawa „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” Waldemara Świerzego, ze względu na swój charakter uznawana jest za praktyczną lekcję historii i przemawia do wyobraźni współczesnych ludzi, zwłaszcza młodych.
Waldemar Świerzy (ur. 9.09. 1931 r. – zm. 27.11.2013 r.) należy do ścisłego grona najwybitniejszych europejskich plakacistów, był jednym z twórców „polskiej szkoły plakatu” z lat 60. I 70. XX wieku. Jest autorem ponad tysiąca prac, głównie o tematyce kulturalnej (teatralne, filmowe czy muzyczne). Plakat z wizerunkiem Jimmiego Hendrixa całe lata traktowany był przez młodzież, jako kultowy. Świerzy sportretował ponad 250 postaci ze świata.
– Stworzone przez Świerzego wizerunki polskich władców zawładną wyobraźnią młodych Polaków, Europejczyków a nawet obywateli świata – mówi Andrzej Pągowski, inicjator przedsięwzięcia. – Idea stworzenia nowego pocztu władców polskich powstała w 2004 roku. Myślałem o tym, jak o projekcie edukacyjnym. Od początku uczestniczy w nim PKO Bank Polski – podkreśla wybitny plakacista i uczeń Waldemara Świerzego.
PKO Bank Polski od lat jest mecenasem kultury i sztuki. Wspiera m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Kinematografii w Łodzi a także Filharmonię Narodową w Warszawie, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. Angażuje się w wiele wydarzeń artystycznych, np. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku Bank był patronem tytularnym Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego PKO Off Camera.
Więcej: http://bankomania.pkobp.pl/pieniadze-to-nie-wszystko/