Bank obronił pozycję z ubiegłego roku i zajął I miejsce wśród firm finansowych oraz II w ogólnej klasyfikacji rankingu polskich marek. Brand lidera sektora bankowego został wyceniony na 3,6 mld złotych.
PKO Bank Polski od 2006 roku i pierwszej edycji rankingu, uwzględniającej firmy z branży finansowej, jest najcenniejszą i najmocniejszą marką. Od tego czasu jego wartość potroiła się i wzrosła o 2,4 mld złotych.
Tak jak w ubiegłym roku rankingowi najcenniejszych polskich marek towarzyszył konkurs „Młoda Marka Sukcesu”, którego celem jest promocja firm, które w ciągu ostatnich lat zbudowały i rozwinęły rodzime brandy. O wyborze zwycięzcy zdecydowała Rada Polskich Marek w skład, której weszli m.in.: Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego, Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen, Andrzej Klesyk, prezes PZU.
Podobnie jak w poprzedniej edycji PKO Bank Polski był partnerem głównym konkursu i fundatorem nagrody głównej w wysokości 400 tys. złotych, przeznaczonej na kampanię reklamową dla najlepszej Młodej Marki Sukcesu. Tytuł ten przyznano firmie CD Projekt SA – twórcy „Wiedźmina” jednej z najbardziej popularnych na świecie polskich gier komputerowych, która oprócz pozytywnego odbioru przez krytyków, odniosła także sukces komercyjny odnotowując ponad 8 milionową sprzedaż.
– Osiągnięcia tegorocznych laureatów potwierdzają, że klienci dokonali już wyboru i wracają do sprawdzonych polskich marek. Wyróżnienie może stać się przepustką do kolejnych kontraktów i ugruntowania pozycji marki w świadomości klientów. Zaangażowanie PKO Banku Polskiego w promocję młodych polskich marek jest potwierdzeniem wiary, że rozwój kapitału społecznego przekłada się na zdolność budowania innowacyjnej i nowoczesnej gospodarki. Jestem przekonany, że warto wspierać i promować młode firmy a dalszy wzrost rozpoznawalności pomoże im w rozwijaniu działalności, budowaniu lojalności oraz zaufania klientów – dodaje Zbigniew Jagiełło.
W Rankingu Najcenniejszych Marek biorą udział tylko te marki, które powstały w Polsce, bez względu na kraj pochodzenia jej obecnego właściciela. Do sporządzenia rankingu wykorzystuje się tzw. metodę opłat licencyjnych (relief from royalty), która opiera się na określeniu hipotetycznych opłat, jakie ponosiłby użytkownik brandu, gdyby korzystał z niego na podstawie umowy licencyjnej. Opłaty takie ustalane są w relacji do przychodów ze sprzedaży netto.