PKO Bank Polski porządkuje Grupę Kapitałową

PKO Bank Polski wprowadza proefektywnościowe zmiany w organizacji Grupy Kapitałowej. Zarządzanie aktywami klientów zostanie przeniesione z Domu Maklerskiego Banku do PKO Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Podjęta również została decyzja o likwidacji spółki CFP, która jest właścicielem i administratorem centrali banku.

Zmiana w instytucjonalnym przyporządkowaniu usług asset management to element realizacji Strategii na lata 2010-2012. Zgodnie z jej założeniami w Grupie Kapitałowej Banku ma być jedno centrum kompetencyjne dedykowane zarządzaniu aktywami i inwestycjom. Powierzenie tej roli PKO TFI zostało podyktowane jego silną pozycją rynkową. Według danych firmy Analizy Online, Towarzystwo zarządza w tej chwili aktywami o wartości blisko 10 mld zł i zajmuje 5. miejsce na rynku.

– Chcemy podnieść jakość i bezpieczeństwo świadczonych usług klientom indywidualnym i instytucjonalnym. Dzięki wprowadzanym zmianom zyskają oni dostęp do szerokiej bazy analitycznej PKO TFI, a ich aktywami będzie zarządzał większy zespół profesjonalistów, który regularnie osiąga bardzo dobre wyniki inwestycyjne – mówi Paweł Borys, Dyrektor Zarządzający ds. Strategii i Inwestycji PKO Banku Polskiego.

Wzmocnienie kompetencji w zakresie zarządzania aktywami jest również elementem przygotowującym PKO Bank Polski do wdrożenia nowej oferty usług private bankingu dla najbardziej zamożnych klientów w 2011 roku.

Zmiany te nie są jedynymi służącymi integrowaniu Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego i wzmacnianiu centrów produktowych.

– Naszym celem jest wzrost konkurencyjności i rozwój Grupy Kapitałowej. Chcemy go osiągnąć m.in. poprzez poprawę efektywności wszystkich spółek. Dlatego koncentrujemy działalność Banku na usługach finansowych, wdrażamy jednolity model operacyjny oraz centralizujemy funkcje – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.

W ramach wprowadzanych zmian porządkujących Grupę Kapitałową, PKO Bank Polski podjął także decyzję o likwidacji spółki CFP, która jest właścicielem i administratorem centrali Banku. Po likwidacji Bank będzie właścicielem budynku. Celem operacji jest obniżenie kosztów oraz uproszczenie struktury Grupy Kapitałowej.

Z końcem 2010 wdrożona została także nowa strategia rozwoju spółki leasingowej BFL, w efekcie której spółka z 9. miejsca na rynku przesunęła się na miejsce 5. w pierwszych miesiącach bieżącego roku.

Stopniowo centralizowane są także funkcje wsparcia (marketing, HR, finanse, IT) spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej.

Źródło: PKO Bank Polski