PKO BP: Coraz mniej czasu na wzięcie kredytu hipotecznego z dopłatą

Jeszcze tylko do końca 2012 roku osoby marzące o własnym M będą mogły skorzystać przy finansowaniu jego zakupu z programu „Rodzina na swoim”.

Największe doświadczenie w udzielaniu preferencyjnych kredytów z rządowymi dopłatami ma PKO Bank Polski, który w zeszłym roku przyznał ich 14 tys. na kwotę ok. 2,5 mld zł. Oznacza to, że co trzeci tego typu kredyt został zaciągnięty właśnie w największym krajowym banku.

Program „Rodzina na swoim” pozwala klientowi na zdobycie pieniędzy na zakup mieszkania na bardzo korzystnych warunkach. Osoba, która uzyska preferencyjny kredyt, przez 8 lat otrzymuje pomoc w postaci dopłat do odsetek. Oznacza to, że klient w pierwszym okresie kredytowania będzie płacił ich o ok. 50% mniej. W sumie może to oznaczać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych zaoszczędzonych z tytułu zastosowanych dopłat. Biorąc preferencyjny kredyt w PKO Banku Polskim, można dodatkowo liczyć na długi okres kredytowania (do 30 lat) oraz możliwość sfinansowania nawet 100% kosztów inwestycji.

Osoby pragnące skorzystać przy finansowaniu zakupu mieszkania z preferencyjnego kredytu powinny się jednak pospieszyć. Składanie wniosków o kredyt z dopłatą będzie prawdopodobnie możliwe tylko do końca 2012 roku. Wcześniej, najprawdopodobniej w 2. kwartale bieżącego roku mają natomiast zostać zaostrzone warunki pozwalające na uzyskanie preferencyjnego kredytu. Nowe założenia programu „Rodzina na swoim” przewidują m.in. wprowadzenie następujących zmian:

·         obniżenie wysokości maksymalnych cen mieszkań lub kosztów budowy, na które będzie można zaciągnąć preferencyjny kredyt (zmniejszenie współczynnika określającego średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych z 1,4 do 1,1);

·         wprowadzenie zmiany ograniczającej wiek kredytobiorcy zaciągającego preferencyjny kredyt do maksymalnie 35 lat (w przypadku małżeństw górna granica wieku starszego z małżonków);

·         ograniczenie programu tylko do rynku pierwotnego.

– Implementacja proponowanych zmian spowoduje znaczące obniżenie dostępności mieszkań w ramach programu „Rodzina na swoim”. Tym samym z preferencyjnego kredytu będzie mogła skorzystać mniejsza liczba osób zainteresowanych zakupem czy budową swojego mieszkania lub domu. Warto więc pospieszyć się z decyzją o zaciągnięciu kredytu – mówi Tadeusz Swat, Dyrektor Departamentu Klienta Rynku Mieszkaniowego w PKO Banku Polskim.

Osoby starające się o preferencyjny kredyt tymczasem wciąż mogą korzystać z niego na obecnych liberalnych warunkach. Na kredyt z dopłatą mogą zatem liczyć małżonkowie lub osoby samotnie wychowujące dziecko bez ograniczeń wiekowych (nie będące jednak właścicielami żadnej innej nieruchomości). Jednocześnie wciąż wysoki jest limit maksymalnych cen mieszkań lub kosztów budowy, na które można zaciągnąć preferencyjny kredyt. Kredyt można w tej chwili przeznaczyć zarówno na nieruchomość kupowaną na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym.

Źródło: PKO Bank Polski