PKO BP nie czeka na KIR. Wdroży technologię blockchain firmy Coinfirm

PKO Bank Polski oraz start-up Coinfirm podpisały umowę o współpracy. Bank wdroży opracowaną przez startup technologię blockchain, dzięki której będzie mógł przechowywać dokumenty zgodnie z wymogami UOKiK-u dotyczącymi trwałego nośnika.

UOKiK uważa, że banki powinny informować klientów o zmianach w dokumentach za pomocą rozwiązań technologicznych, które nie pozwalają na dokonywanie późniejszych zmian. Mówiąc wprost – chodzi o to, by banki bez wiedzy klientów nie podmieniały dokumentów. Zdaniem Urzędu systemy bankowości internetowej nie dają takiej gwarancji. Dlatego od kilkunastu miesięcy sypią się kary na banki, a niektóre instytucje finansowe wysyłają swoim klientom umowy na płytach CD.

YAY Foto

Obecnie w środowisku ścierają się dwie koncepcje rozwiązania kwestii trwałego nośnika – rozwiązania oparte o WORM lub blockchain. O tym pierwszym pisałem pod koniec ubiegłego tygodnia w tym tekście. Stawiają na nie Pekao, mBank i – o czym mogliście dowiedzieć się jako pierwsi – BZ WBK. Nad wdrożeniem technologii wykorzystującej blockchain pracuje z kolei ZBP, KIR i IBM. Miałoby to być rozwiązanie sektorowe, ale trzeba na nie jeszcze trochę poczekać. A bankom się spieszy, bo każda wysyłka dokumentów czy płyt, to koszty idące w miliony złotych.

Śpieszy się też PKO Bankowi Polskiemu, bo nie czekając na KIR zdecydował się wdrożyć platformę  blockchain Trudatum przygotowaną przez Coinfirm. To firma biorąca udział w akceleracji start-upów w ramach ścieżki „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”. Jak podaje bank, pierwszy etap wdrożenia skupi się na integracji z systemami bankowymi oraz udostępnieniu rozwiązania pozwalającego na weryfikację autentyczności dokumentów bankowych. Każdy dokument zapisany w sieci blockchain (np. potwierdzenie transakcji lub regulamin bankowy) zostanie wystawiony w formie nieodwracalnego skrótu („hasz”) podpisanego kluczem prywatnym banku. Pozwoli to klientowi na zdalne sprawdzenie, czy plik, który otrzymał od kontrahenta lub banku, jest prawdziwy i czy nie doszło do próby jego modyfikacji.

Nad rozwojem technologii pracować będzie nowo powołane Centrum Kompetencyjne Blockchain PKO Banku Polskiego. – Technologia blockchain ma potencjał do tego, by zrewolucjonizować sektor finansowy, dlatego poświęcamy jej dużo uwagi – mówi Grzegorz Pawlicki, Dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim. – Chcemy ją dobrze rozumieć i wykorzystać w możliwe najszerszym zakresie. Blockchain spełnia kluczowe wymagania trwałego nośnika, zapewniając między innymi poufność oraz integralność dokumentów przekazywanych klientowi, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność tej technologii dla banków – dodaje.

Aktualizacja

Po publikacji artykułu, bank przesłał dodatkowy komentarz: „Nieustannie współpracujemy z KIR w zakresie wykorzystania technologii blockchain do potwierdzania autentyczności dokumentów bankowych, a Coinfirm pomoże w nam docelowo w podłączeniu się banku do rozwiązania KIR, kiedy takowe będzie gotowe.”