PKO BP i Inteligo wspierają Program Budowy Polskiego Sztucznego Serca

PKO Bank Polski SA oraz Inteligo Financial Services S.A. należą do głównych partnerów Programu Budowy Polskiego Sztucznego Serca. Dzisiaj po raz pierwszy zostaną wręczone karty Inteligo Visa Electron z Sercem. Tym samym karta dołączy do wachlarza produktów i usług konta Inteligo stworzonych z myślą niesienia pomocy oczekującym na przeszczep serca. Jest to jednocześnie kolejne przedsięwzięcie PKO BP realizowane wspólnie z prof. Zbigniewem Religą. Bank współpracuje już z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii wspierając realizację projektu robota kardiochirurgicznego.

W Polsce około 4 000 osób rocznie kwalifikuje się do transplantacji serca. Ze względu na brak dawców umiera aż 90% pacjentów. Jedyną dla nich szansą jest wdrożenie do praktyki klinicznej w pełni implantowalnego sztucznego organu – Polskiego Sztucznego Serca. Koszt wdrożenia go do seryjnej produkcji szacuje się na 25 milionów złotych. Ten prestiżowy dla polskiej nauki projekt tylko częściowo jest finansowany z budżetu państwa. Pozyskanie brakującej części środków zależy od hojności sponsorów i partnerów Programu. Wśród nich są PKO Bank Polski SA i Inteligo Financial Services S.A., którzy wydają właśnie kartę płatniczą Inteligo Visa Electron z Sercem. Znaczna cześć przychodu banku z każdej transakcji bezgotówkowej dokonanej tą kartą zostanie przekazana na rzecz Programu Budowy Polskiego Sztucznego Serca.

Pierwsze w Polsce egzemplarze kart Inteligo Visa Electron z Sercem wręczono na uroczystej konferencji prof. Zbigniewowi Relidze, Katarzynie Skrzyneckiej, Annie Popek, Paulinie Holtz, Rafałowi Królikowskiemu, Maciejowi Stuhrowi oraz Tomaszowi Kamelowi. – Jestem całym sercem z profesorem – powiedziała odbierając kartę Anna Popek. – Program Budowy Polskiego Sztucznego Serca jest wspaniałą inicjatywą, która może uratować życie tysiącom ludzi, dlatego warto ją wspierać.

Prace nad Polskim Sztucznym Sercem ruszyły w 1995 roku. W ciągu trzech lat powstał prototyp implantowanej protezy klinicznej. Otrzymał on Złoty Medal na VI Europejskich Targach Innowacji (Londyn, 1998). Przez pierwsze lata polscy uczeni z Pracowni Sztucznego Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu nie ustępowali w pracach swoim amerykańskim kolegom. Niestety, brak środków finansowych spowodował znaczne spowolnienie tempa badań.

Polskie Sztuczne Serce jest szczytowym osiągnięciem polskiej nauki i reprezentuje najwyższy, światowy poziom technologiczny. Jest całkowicie implantowalnym urządzeniem wielkości pomarańczy, zasilanym mikroskopijnym akumulatorkiem, doładowywanym indukcyjne poprzez skórę (bezprzewodowo) z zasilacza wielkości pagera noszonego przy pasku. Umożliwi ono tysiącom pacjentów powrót do normalnego życia, z pracą zawodową, rekreacją i podróżowaniem włącznie.

Problem braku dawców transplantacji serca dotyczyć może każdego z nas. Palenie, nadmierny poziom cholesterolu czy genetyczne uwarunkowania to nie jedyne przyczyny wad oraz chorób serca. Na grypę i anginę może zachorować każdy, a częstym powikłaniem po tych chorobach jest nieodwracalna niewydolność mięśnia sercowego. Wówczas jedynym ratunkiem staje się transplantacja serca. Polskie Sztuczne Serce jest dla wielu nadzieją i jedyną szansą na uratowanie im życia.