PKO BP mecenasem promocji polskiej kultury w UE

PKO Bank Polski jest mecenasem wydarzeń kulturalnych promujących nasz kraj podczas rozpoczynającej się 1 lipca polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

PKO Bank Polski, który od lat wspiera ważne przedsięwzięcia związane z nauką i kulturą objął swoim patronatem zarówno cykl imprez inauguracyjnych, jak i cały, półroczny Krajowy Program Kultury Polskiej Prezydencji 2011. W jego ramach w Polsce i w wielu krajach Unii Europejskiej odbędą się imprezy realizujące hasło „Art for Social Change” – kultura jako narzędzie zmiany społecznej.

– Dbałość o rodzimą kulturę to jeden z kluczowych kierunków aktywności sponsoringowo-charytatywnej PKO Banku Polskiego. Wierzę, że nasze zaangażowanie w projekt związany z polską prezydencją w Unii Europejskiej przyczyni się do promocji naszego dziedzictwa narodowego we wszystkich krajach członkowskich UE – mówi Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Warszawa 1 lipca stała się politycznym i kulturalnym centrum Europy. Polską prezydencję w UE zainauguruje całodniowe widowisko muzyczne „Tu Warszawa”. Podczas finałowego koncertu zabrzmią najpopularniejsze utwory muzyki klasycznej i rozrywkowej w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów. Ponadto w Filharmonii Narodowej zabrzmi prawykonanie pięćdziesięciominutowej kompozycji Pawła Mykietyna „Trzecia Symfonia”, skomponowanej specjalnie na inaugurację prezydencji polski w Radzie UE. Natomiast na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej zostanie zaprezentowany „Król Roger” Karola Szymanowskiego w inscenizacji angielskiego reżysera operowego Davida Pountneya. W finale odbędzie się pokaz sztucznych ogni wokół Pałacu Kultury i Nauki do utworu „Orawa” Wojciecha Kilara.

PKO Bank Polski od zawsze patronuje przedsięwzięciom z dziedziny kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, sportu i edukacji oraz działalności społecznej. Na uwagę zasługuje współpraca z Muzeum Narodowym w Warszawie. Wsparcie Banku przyczyniło się do realizacji wielu projektów wystawienniczych m.in. rysunków Rembrandta, twórczości malarskiej Rafała Malczewskiego, prac Jana Bułhaka czy sztuki polskiej okresu międzywojennego 1918-1939. W ub. roku 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem Bank wspierał kompleksową renowację płótna Jana Matejki „Bitwa Pod Grunwaldem”.

Jednym z największych przedsięwzięć edukacyjnych wspieranych przez PKO Bank Polski jest planetarium „Niebo Kopernika” w Warszawie. PKO Bank Polski zaangażował się również w utrwalenie i popularyzację dorobku polskiej kinematografii, włączając się do programu rekonstrukcji cyfrowej klasyki polskich filmów. Projekt digitalizacji arcydzieł polskiej kinematografii objął swoim patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: PKO Bank Polski