PKO BP o Apple Pay: Takie rozwiązania najlepiej wdrażać przez Polski Standard Płatności

Media obiegła informacja o tym, że PKO Bank Polski testuje płatności Apple Pay. Poprosiłem bank o komentarz w tej sprawie. 

Zgodnie z doniesieniami zagranicznych serwisów, Apple Pay szykuje się do wejścia na rynki skandynawskie oraz do Polski. Źródła podają, że jednym z banków testujących rozwiązanie jest PKO Bank Polski. Zapytałem biuro prasowe tej instytucji, czy rzeczywiście prowadzone są prace nad wdrożeniem systemu płatności opracowanego przez firmę z Cupertino. Nie dostałem niestety jednoznacznej odpowiedzi. Aleksandra Gieros-Brzezińska, rzecznik prasowy banku powiedziała jednak, że tego typu rozwiązania najlepiej wdrażać przez Polski Standard Płatności.

Apple.com

– Wiele instytucji i platform międzynarodowych, jak np. Apple, szuka możliwości oferowania swoich usług klientom w Polsce. To zrozumiałe na tak dynamicznie rozwijającym się rynku jak nasz. Podobnie, jak w przypadku Blika tego typu rozwiązania najlepiej wprowadzać nie w pojedynkę, ale przez Polski Standard Płatności. Takie rozwiązanie byłoby najwygodniejsze i najkorzystniejsze dla klientów – mówi Aleksandra Gieros-Brzezińska.

Z nieoficjalnych źródeł wiem, że bank raczej nie prowadzi prac nad Apple Pay, a informacja podana przez zagraniczne serwisy jest fałszywa (co ciekawe, znalazły się tam nawet zdjęcia). Niewykluczone, że jest to jakaś forma nacisku na największy bank w kraju. Do gotowości wdrożenia Apple Pay przyznał się BZ WBK, a rzecznik mBanku Krzysztof Olszewski zadeklarował na Twitterze, że bank przeanalizuje możliwość udostępnienia usługi.

Być może PKO BP nie jest nią w ogóle zainteresowany, a jako że jest największym bankiem w kraju, stawia to wdrożenie pod znakiem zapytania. Stąd pojawia się sugestia, by omówić wdrożenie najpierw na wspólnym forum największych banków, czyli instytucji skupionych wokół Polskiego Standardu Płatności. Warto przy tym zauważyć, że PKO BP do tej pory nie wdrożył też Android Pay i nie zanosi się na to, by taka usługa wkrótce się pojawiła. Bank promuje polskie płatności Blik oraz „własne” karty HCE wydawane przy współpracy z Visą i Mastercardem.

W przypadku Apple Pay pojawia się jeszcze jedna kwestia – nieoficjalnie mówi się, że Apple chce od banku całej prowizji od transakcji. W przypadku płatności Google ten problem ponoć nie występuje – bank nie dzieli się prowizją. Jest to też informacja nieoficjalna, bo Google i banki nie upubliczniają takich danych mediom.

Z danych StatCounter wynika, że iOS ma w Polsce 1,99 proc. rynku mobilnego.

Zobacz wykres w wersji multimedialnej: StatCounter Global Stats – OS Market Share

Tekst został zaktualizowany w dniu 30.10.2017 r.