Płace realne już na minusie

Zgodnie z danymi GUS dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wyniosła w czerwcu 2,0% r/r wobec 3,8% w maju, co było nieznacznie poniżej naszej prognozy (2,1%) i konsensusu rynkowego (2,6%). Po uwzględnieniu tempa wzrostu cen płace w przedsiębiorstwach zmniejszyły się w ujęciu realnym o 1,4% r/r (wobec wzrostu 0,2% w maju), a więc spadły po raz pierwszy od kwietnia 2005 r.

Dane te stanowią kolejne potwierdzenie pogarszającej się sytuacji finansowej przedsiębiorstw i malejącej presji płacowej na skutek pogarszających się perspektyw na rynku pracy. W kolejnych miesiącach spodziewamy się dalszego stopniowego obniżania dynamiki płac, który będzie następował szybciej niż spadek inflacji CPI, co będzie przyczyniać się do dalszego obniżenia realnej dynamiki wynagrodzeń.
 
Ostatni wzrost jednostkowych kosztów pracy ?

 
Według naszych szacunków nominalne tempo wzrostu jednostkowych kosztów pracy w przemyśle (tempo wzrostu płac skorygowane o tempo wzrostu wydajności pracy), na który przypada 46% zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw, wyniosło w czerwcu 1,1% r/r wobec 6,0% w II kw. i 14,2% w I kw. br. Naszym zdaniem począwszy od lipca br. roczna dynamika jednostkowych kosztów pracy będzie ujemna. Spadek jednostkowych kosztów pracy będzie przyczyniał się do złagodzenia skutków znaczącego obniżenia popytu związanego ze spowolnieniem gospodarczym i przyczyni się do nieznacznej poprawy wyników finansowych przedsiębiorstw. W związku z powyższym spodziewamy się nieznacznej poprawy wyniku finansowego netto w przedsiębiorstwach niefinansowych w II i III kw. br., co będzie sprzyjać wyższym niż w I półroczu wpływom z tytułu podatku CIT do budżetu państwa. Do relatywnie lepszego niż w ostatnich kwartałach wyniku finansowego przyczyni się naszym zdaniem również znaczące obniżenie odpisów z tytułu opcji walutowych wystawionych przez polskich przedsiębiorców związane ze stabilizacją i stopniową aprecjacją kursu złotego.
 
Mniej ofert, mniej pracy
 
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu spadło o 1,9% r/r (spadek o 0,2% m/m) wobec spadku o 1,7% r/r w maju, co było zgodne z naszą prognozą i konsensusem rynkowym (-1,9%). Dalszy spadek zatrudnienia jest związany z obniżeniem zapotrzebowania na siłę roboczą w przedsiębiorstwach, które odnotowały w poprzednich miesiącach znaczący spadek popytu na produkowane przez nie dobra. Na coraz gorszą sytuację na rynku pracy wskazują  również dane z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zgodnie z którymi 3 miesiąc z rzędu obniża się liczba nowych ofert pracy zgłaszanych przez pracodawców. W czerwcu br. do Urzędów Pracy trafiło 78,4 tys. nowych ofert pracy, a więc o 25,0% mniej niż przed rokiem.
 
Wsparcie ze strony konsumpcji coraz słabsze
 
Realna dynamika funduszu płac (sumy wynagrodzeń otrzymywanych przez zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw) wyniosła w czerwcu -3,3% r/r wobec -1,6% w maju. Dynamika ta była najniższa od marca 2003 r. Tak niskie realne tempo wzrostu funduszu płac wskazuje, że nawet w warunkach silnego osłabienia kursu złotego, sprzyjającego przenoszeniu prywatnego popytu konsumpcyjnego na dobra wytwarzane w kraju, wkład konsumpcji do wzrostu gospodarczego będzie się szybko obniżał. Dane o funduszu płac wspierają naszą ocenę, zgodnie z którą realna dynamika spożycia prywatnego w II kw. br. wyniosła 1,6% r/r, a więc wyraźnie poniżej wartości przewidywanej w czerwcowej projekcji inflacji NBP (ok. 2,4%). Przewidujemy, że w kolejnych kwartałach dynamika konsumpcji prywatnej będzie się szybko obniżać do 1,2% r/r w IV kw. br.
 
Cykl obniżek stóp nadal trwa
 
Dzisiejsze dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w przedsiębiorstwach w czerwcu wzmacniają naszą ocenę, że cykl obniżek stóp procentowych w Polsce nie dobiegł jeszcze końca. Dane o funduszu płac wskazują, że w II kw. br. w porównaniu z I kw. nastąpiło wyraźne obniżenie dynamiki popytu krajowego, oznaczające dalszy spadek presji inflacyjnej. Choć ostatnie wypowiedzi członków RPP o relatywnie niskiej awersji do inflacji (A. Sławińskiego i J. Owsiaka) wskazują na ich niską skłonność do dalszego łagodzenia polityki monetarnej, naszym zdaniem szybszy od przewidywanego w czerwcowej projekcji inflacji NBP spadek dynamiki popytu krajowego oraz spodziewane przez nas dalsze obniżenie się inflacji CPI w najbliższych miesiącach skłonią Radę do podjęcia decyzji o ostatniej w tym cyklu obniżki stóp procentowych o 25 pb na wrześniowym posiedzeniu.
 
Jakub Borowski
Źródło: INVEST-BANK S.A.