Plan antykryzysowy: firmy chcą konkretów

Ministerstwo Finansów deklaruje, że projekt ustawy o BGK, określający m.in. zasady nowego systemu poręczeń, ma trafić pod obrady rządu pod koniec stycznia. Oznacza to, że nowe przepisy mogłyby obowiązywać za 3–4 miesiące, bo tyle mniej więcej potrwa cały proces legislacyjny. Jeśli tak, to system zacznie działać mniej więcej w połowie roku.

– Ta ustawa powinna zostać uchwalona jak najszybciej – mówi Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych.

– Jeśli zastosowano by szybką ścieżkę legislacyjną, to parlament mógłby się uporać z projektem w ciągu dwóch miesięcy, co oznacza, że i tak I kwartał mamy stracony – dodaje.

Zdaniem Jerzego Bartnika, prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, najlepiej byłoby jeszcze skonsultować projekt ze środowiskiem.

– Od momentu zaprezentowania Planu stabilności i rozwoju w grudniu zapadła cisza. Widocznie eksperci rządu pracują nad szczegółowymi rozwiązaniami w zaciszach gabinetów – mówi Bartnik.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że system poręczeń działający na dotychczasowych zasadach nie jest dla nich atrakcyjny – bo jest zbyt drogi. Dlatego ich zdaniem należy przyspieszyć przygotowanie nowych rozwiązań.

– Są ciągłe skargi na brak dostępności, na biurokrację i na wysokie koszty. Cała procedura zabiera teraz mnóstwo czasu – mówi Jerzy Bartnik.

Sam Bank Gospodarstwa Krajowego na razie wstrzymuje się od komentarzy i czeka na szczegóły ministerialnego projektu. Już dziś wiadomo, że nowe zasady będą dotyczyły m.in. wielkości maksymalnego poręczenia.
 

Kto będzie mógł działać w imieniu MF, udzielając gwarancji z budżetowej puli 40 mld zł? Z jakich  – m.in. – powodów ciągle spada aktywność przedsiębiorstw ? Kiedy wg ekspertów nastąpi najgorszy spadek ?

Marek Chądzyński

Więcej: Gazeta Prawna 21.01.2009 (14) – forsal.pl – str. A-2