Polisa odpowiedzialności cywilnej zapewnia ochronę przed roszczeniami osób trzecich w trzech wypadkach – za szkody wynikające z prowadzenia działalności, z tytułu posiadania określonego mienia lub z tytułu wykonywania określonego zawodu.
O wypłatę odszkodowania może wystąpić pracownik, który uległ wypadkowi w trakcie pracy, a także właściciel samochodu, na który spadło rusztowanie w trakcie prac remontowych kamienicy. Z podobnymi wypadkami mamy do czynienia niemalże na co dzień i wcześniej czy później dotykają one każdej firmy. Poza tym w Polsce coraz więcej osób poszkodowanych decyduje się na wystąpienie o stosowne odszkodowanie, które w myśl prawa im się należy. Zakup ubezpieczenia wydaje się więc coraz bardziej zasadny, tym bardziej że kwoty odszkodowań mogą w skrajnych wypadkach przekroczyć możliwości finansowe pracodawcy.
– Aby taka polisa spełniła swoje zadanie powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb klienta i zawierać możliwie najszerszy zakres ochrony, uwzględniający przede wszystkim profil prowadzonej działalności. Dlatego też w ramach produktu dla firm Profit wprowadziliśmy w polisie OC aż 23 klauzule dodatkowe. Ubezpieczyć można m.in. szkody wyrządzone przez pracowników w trakcie zagranicznych podróży służbowych czy szkody powstałe w trakcie załadunku i rozładunku towarów – mówi Edyta Woźniak z biura ubezpieczeń i reasekuracji Grupy Concordia.
Wiarygodność w cenie
Towarzystwa ubezpieczeniowe gwarantują w ramach podobnych klauzul pokrycie szkód powstałych np. w związku z wykonywaniem przez ubezpieczającego usług polegających na ochronie, prowadzeniu lub dozorze parkingu strzeżonego lub też szkód wyrządzonych przez pojazdy niepodlegające obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Ubezpieczyciele pokrywają także koszty wynagrodzenia rzeczoznawców powołanych w celu ustalenia okoliczności powstania szkody i jej wartości, niezbędne koszty obrony sądowej, a także koszty działań podjętych przez ubezpieczonego po wypadku, które zmierzały do obniżenia wartości szkody.
– Firmy posiadające dobrowolne ubezpieczenie OC, poza oczywistą chęcią przerzucenia kosztów wypłaty odszkodowań na ubezpieczyciela, stają się jednocześnie bardziej wiarygodne dla swoich kontrahentów, którzy nie rzadko oczekują od swoich partnerów takiego zabezpieczenia – dodaje Woźniak.
Zakup polisy OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej nie tylko zabezpiecza firmę finansowo, ale też daje możliwość podpisania kolejnych umów z nowymi partnerami i realizacji kolejnych zleceń. Dotyczy to także rynku unijnego, gdzie przepisy dotyczące rozwiązań ubezpieczeniowych firm są dużo bardziej restrykcyjne niż w Polsce.