Poczta Polska: ponad 1500 osób zapisało się do Programu Dobrowolnych Odejść

Już ponad 1500 pracowników Poczty Polskiej zdecydowało się przystąpić do Programu Dobrowolnych Odejść, który ruszył trzy tygodnie temu – 23 stycznia. Maksymalnie może z niego skorzystać 2300 osób, a wnioski można składać do końca marca.

Obecnie trwa analiza złożonych wniosków pod kątem formalnym. Pracownicy Poczty Polskiej otrzymają odprawy obliczane na zasadach ustawowych oraz dobrowolne odszkodowania wypłacane przez firmę. 

Program skierowany jest przede wszystkim do tych osób, które w przypadku ewentualnego odejścia z firmy mogą pozyskać środki z funduszu ubezpieczeń społecznych, korzystając z uprawnień przedemerytalnych. Mogą z niego skorzystać pracownicy likwidowanych i przekształcanych jednostek lub komórek organizacyjnych, gdzie zmiana skutkowała zmniejszeniem zatrudnienia.

Wysokość odpraw na zasadach ustawowych zależy od stażu pracy w Poczcie Polskiej i wynosi:

Wysokość dobrowolnego odszkodowania, które będzie wypłacane razem z odprawą jest również uzależniona od stażu zawodowego w PP:

Program zakłada również wypłatę jeszcze dodatkowego miesięcznego wynagrodzenia. To rozwiązanie dla osób, które złożyły wniosek o przystąpienie do PDO w terminie 14 dni od jego wejścia w życie lub w ciągu 14 dni od uzyskania informacji o zmianach organizacyjnych skutkujących zmniejszeniem zatrudnienia. 

Na ostateczny kształt PDO mogli mieć wpływ wszyscy pracownicy, którzy opiniowali program poprzez różne kanały komunikacji wewnętrznej. 

Zgodnie z kierunkami strategicznymi Poczty Polskiej do 2015 roku, spółka zamierza zbudować konkurencyjną i rentowną Grupę Kapitałową pocztowo-finansowo-logistyczną oraz chce osiągnąć trwałą rentowność. Celem jest także poprawa jakości usług i obsługi Klientów poprzez proponowanie im m.in. nowoczesnych produktów bankowo – finansowych oraz logistycznych w otwartych i przyjaznych placówkach.

Źródło: Poczta Polska