Podkarpaccy przedsiębiorcy będą skuteczniej odzyskiwać zaległe długi

„Niestety badania prowadzone wśród przedsiębiorców sytuują województwo podkarpackie na pierwszym miejscu pod kątem problemów z płatnościami za towary i usługi. To dla przedsiębiorców coraz poważniejszy problem, wpływający na możliwości rozwoju firm, a niejednokrotnie dalsze ich istnienie“ – komentuje wyniki badań PENTOR-a Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu InfoMonitora.

W ostatnim czasie grupa podkarpackich przedsiębiorców postanowiła skuteczniej odzyskiwać zaległe płatności, nawiązując współpracę z InfoMonitorem.

„Zdarza się, że po zakończeniu realizacji zlecenia nasz kontrahent ociąga się z uregulowaniem płatności. Nie chcę narazić naszej firmy na trudności z płynnością finansową, a tym samym powodować powstanie nieuregulowanych zobowiązań, dlatego postanowiłem zgłosić nierzetelnych klientów do Ewidencji Dłużników InfoMonitora. Wiem, że to może zmobilizować ich do uregulowania należności” – mówi Artur Kaszyca Wiceprezes Zarządu MTA Engineering, biura projektowego z Rzeszowa.

Informacje o nierzetelnych dłużnikach sprawdzają w Ewidencji Dłużników InfoMonitora banki, firmy leasingowe, telekomunikacyjne oraz wielu przedsiębiorców z innych branż.

„Bank może nie udzielić kredytu osobie, która posiada inne nieuregulowane płatności. To duże utrudnienie przy zakupie towarów i usług lub prowadzeniu działalności gospodarczej. Zanim konsument lub przedsiębiorca zostanie umieszczony w naszej Ewidencji Dłużników otrzymuje wezwanie do zapłaty. Ponad połowa tych, do których ono trafia reguluje dług. Tylko w tym roku nasi klienci odzyskali już około 55 milionów złotych po przekazaniu danych dłużników do InfoMonitora” – wyjaśnia Mariusz Hildebrand.

Współpraca z InfoMonitorem to jednak nie tylko sposób na odzyskanie długów. To także dostęp do wiedzy o potencjalnych kontrahentach, a więc możliwość zweryfikowania ich rzetelności płatniczej. Obecnie można w ten sposób uzyskać informacje o ponad 2,2 miliona osób i przedsiębiorców, którzy zalegają z płatnościami. InfoMonitor jako jedyne biuro informacji gospodarczej w Polsce posiada dostęp do informacji zgromadzonych w Biurze Informacji Kredytowej ( BIK) i Związku Banków Polskich (ZBP).

„Dzięki współpracy z BIK i ZBP mamy możliwość przekazania naszym klientom informacji gromadzonych od wielu lat przez cały system bankowy.. To bardzo ważna i użyteczna wiedza, zwłaszcza przed podjęciem decyzji biznesowych, które często są warte duże pieniądze” – mówi Mariusz Hildebrand.

Dla Dariusza Sokoła z przemyskiej firmy DOMATOR możliwość sprawdzenia swoich przyszłych kontrahentów to wiedza nie do przecenienia.

„Zajmujemy się sprzedażą akcesoriów i płyt meblowych, okuć budowlanych oraz produkcją i montażem mebli, a więc żeby zrealizować zamówienia klientów musimy bardzo często ponieść spore nakłady finansowe. Chcę wiedzieć, czy firma lub osoba, która dokonała zamówienia jest godna zaufania i zapłaci za naszą pracę i dostarczony towar. Wolę więc sprawdzić wcześniej, czy moi kontrahenci w przeszłości nie mieli problemów z płatnościami” – mówi Dariusz Sokół z firmy DOMATOR, działającej na rynku od 10 lat.

W ostatnich dniach współpracę z InfoMonitorem nawiązała także rzeszowska firma MERIDO, która zajmuje się sprzedażą oraz serwisem oprogramowania dla medycyny, farmacji, przemysłu i zarządzania a także świadczy usługi w zakresie obsługi IT dla firm. Kolejnymi przedsiębiorstwami, które będą zgłaszać dłużników do Ewidencji Dłużników są: dostawca akumulatorów AKUMIX i spółka P.H.U. WOS MAT produkująca odzież ochronną.

W gronie tych, którzy chcą walczyć z nierzetelnymi dłużnikami poprzez współpracę z InfoMonitorem są także podmioty publiczne tj. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej z Rzeszowa, miasto Wrocław (Zarząd Zasobów Komunalnych) i Zakład Komunalnych Zasobów Lokalowych z Poznania. Tego typu podmioty mają problemy z mieszkańcami, którzy nie płacą za czynsz na czas. Jak pokazuje doświadczenie, ponad 70% osób które otrzymują wezwanie do zapłaty zaległych opłat natychmiast decyduje się na spłacenie długu.