Podsumowanie miesiąca na rynku funduszy (styczeń 2010)

Miniony miesiąc miał dwa oblicza. Rok rozpoczął się pozytywnym klimatem na rynku akcji. Sygnał do
spadków przyszedł zza Oceanu, gdzie trwa sezon publikacji wyników za ostatni kwartał 2009 roku,
a także z Chin, gdzie nasilają się obawy o zacieśnianie polityki pieniężnej i są wprowadzane zmiany
mające na celu ograniczenie akcji kredytowej.

Pogorszenie nastrojów na rynkach nastąpiło po wystąpieniu Baracka Obamy, który zamierza rozgraniczyć działalność bankową od inwestycyjnej w amerykańskich bankach. W styczniu dały również o sobie znać problemy Grecji, która boryka się z problemami budżetowymi. Ponad połowa funduszy odnotowała w styczniu wzrost wartości jednostki bądź certyfikatu, przy czym stopy zwrotu były jednocyfrowe. Największe zyski wśród funduszy ogólnie dostępnych wypracował DWS Turcja (DWS SFIO) +7,8% oraz Investor Gold FIZ +7,1%.

Wśród funduszy z najwyższymi stopami zwrotu znalazły się również produkty inwestujące w papiery dłużne dolarowe wyceniane w złotówkach (dzięki umocnieniu się dolara), które zyskały średnio +2,4% oraz inwestujące na rynkach akcji Środkowej i Wschodniej Europy (średnio +2,1%). Największe straty przyniosły natomiast inwestycje na rynkach akcji globalnych emerging markets a także europejskich i amerykańskich. Najwięcej stracili posiadacze jednostek w przypadku niemal wszystkich funduszy z oferty Superfund TFI, w których przypadku spadki sięgają kilkunastu procent. Warszawska giełda, śladem globalnego rynku akcji dobrze rozpoczęła nowy rok, jednak końcówka miesiąca sprowadziła indeksy do poziomów z zeszłego roku. Indeks WIG20 zakończył styczeń spadkiem o -0,3% a mWIG40 o -1,4%.

Zdecydowanie najlepiej zachowywał się indeks najmniejszych spółek sWIG80, który zyskał w tym czasie +3,8%. Bardzo dobrze radził sobie indeks firm spożywczych, który zyskał +4,7%. Zdystansował go subindeks WIG Budownictwo, zyskujący w styczniu ponad +5,2%. Najsłabiej wypadły WIG-Deweloperzy oraz WIGInfromatyka, które straciły na wartości odpowiednio -8,2% oraz -2,1%. Połowa funduszy akcji polskich uniwersalnych pobiła indeks WIG, który zyskał w styczniu +0,18%. Średnia w tej kategorii to +0,2%. Najlepszy wynik osiągnął zarządzający QUERCUS Agresywny (Parasolowy SFIO), którego jednostka zyskała na wartości aż +3,8%. Powyżej +1% zarobiły również fundusze zarządzane przez Legg Mason TFI oraz BZ WBK AIB TFI, a także PKO Akcji Plus (Parasolowy FIO). W sumie na 34 fundusze dodatnie stopy zwrotu wypracowało 20 produktów. Na drugim biegunie znalazł się fundusz Novo Akcji (Novo FIO), który stracił -2,7%. Nieco lepiej w styczniu wypadły fundusze akcji małych i średnich spółek. Średnia dla tej grupy (+0,8%) jest wyższa niż w przypadku klasycznych funduszy akcji. Czterem funduszom udało się wypracować wynik wyższy od +2%, w tym najwyższą stopę zwrotu (+3,6%) wypracował zarządzający KBC Akcji Małych Spółek SFIO. Jednak nie wszystkim zarządzającym udało się uzyskać dodatnie wyniki. Na 16 funduszy 6 poniosło w styczniu straty, sięgające w przypadku KBC Portfel

Bardzo dobrze wypadły w minionym miesiącu fundusze szukające zysków w tzw. Nowej Europie, która w kontekście wyników poszczególnych indeksów zachowywała się w minionym miesiącu dość spokojnie. Wzrosty zanotował węgierski BUX (+2,8%), czeski PX50 (+5,3%), bułgarski SOFIX (+1,9%) oraz turecki ISE100 (+3,5%). Dodatni bilans w skali miesiąca odnotował również moskiewski RTS (+1,3%). Fundusze inwestujące na tych rynkach nie dość że średnio zyskały +2,1% (AKZ_NE) oraz +1,5%(MIZ_NE i AKZ_ES), to jeszcze wszystkie z tych 3 grup wypracowały zyski.

Najlepsze wyniki minionego miesiąca uzyskali zarządzający, którzy zarobili ponad +4%: Pioneer Akcji Europy Wschodniej (FG SFIO) +5,0%, Arka Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIO +4,2% oraz QUERCUS Bałkany i Turcja (Parasolowy SFIO) +4,0%. Dużo słabiej wypadły fundusze inwestujące na giełdach w Europie Zachodniej, USA, czy globalnych emerging markets. Indeks S&P500 stracił w ubiegłym miesiącu -3,7%. Podobnie zachowywały się największe indeksy z Europy Zachodniej. Niemiecki indeks DAX stracił w ubiegłym miesiącu -5,9%, natomiast CAC40 -5,0%. Ruch w dół kontynuowały również giełdy azjatyckie, na których korekta przybierała coraz większe rozmiary.

Shanghai Composite (CSI300) stracił -10,4%, Hang Seng -8,0%, a indyjski BSE30 -6,3%. Po silnej grudniowej zwyżce, straty poniósł też Nikkei225, który zniżkował o -3,3%. Styczeń nie był również korzystny dla surowców, którym zaszkodziło umocnienie się amerykańskiej waluty oraz zmiana sentymentu na rynkach akcji. Kontrakty terminowe na ropę Brent staniały o -8,9% i na koniec miesiąca baryłka wyceniania była na poziomie 71,2 dolara. Złoto potaniało o -1,4%. Za uncję kruszcu trzeba było zapłacić na koniec stycznia 1081,5 dolara.

Fundusze akcji europejskich straciły średnio -2,4% (wyceniane w EUR -3,7%), akcji amerykańskich -1,9% (wyceniane w USD -3,5%), zaś akcji globalnych emerging markets aż -4,0%. Wszystkie fundusz  z tych grup odnotowały w styczniu spadek wartości jednostki od -0,6% w przypadku ING (L) Europejski Spółek Dywidendowych (ING SFIO) do -7,3% Allianz Akcji Strefy EURO (EUR) (Globalny SFIO). Bardzo dobrze w styczniu zachowywał się rynek długu, indeks IROS zyskał aż +1,36%. Najwyższy wzrost cen odnotowały obligacje o średnim terminie do wykupu. Indeks 5-latek IROS-5 zyskał w styczniu +2,08%, a 10-latek +1,73%. Najsłabiej zakończyły miesiąc obligacje 2-letnie, których indeks IROS-2 zyskał „jedynie” +0,98%. Na rynek obligacji pozytywnie wpływa umacniająca się złotówka oraz popyt zagraniczny na polskie aktywa. Dodatkowo pozytywnym czynnikiem były zapowiedzi Ministra Finansów o niższym niż planowany deficycie budżetowym w 2009 roku oraz oczekiwania na wyższy wzrost gospodarczy w roku bieżącym, co powinno ograniczyć potrzeby budżetowe.

Fundusze złotówkowych papierów dłużnych zyskały średnio +1,26% i był to wynik nieco słabszy od benchmarku (indeksu IROS). Spośród 30 funduszy, 11 udało się jednak go pokonać, a dwóm zarządzającym udało się pokonać granicę +2,0%: UniKorona Obligacje (UniFundusze FIO) oraz BPH Obligacji 2 (BPH FIO Parasolowy). Choć wszystkie fundusze z grupy zakończyły miesiąc na plusie, to w przypadku Novo Papierów Dłużnych (Novo FIO) wynik był bliski zera (+0,05%).

Większość funduszy mieszanych lokujących zarówno na krajowym rynku akcji jak i obligacji, wypracowało w styczniu dodatnie stopy zwrotu, choć średnie wyniki były słabsze od ich benchmarków. Fundusze stabilnego wzrostu, dzięki niższemu zaangażowaniu w akcje zarobiły średnio nieco więcej +0,7%, zaś fundusze mieszane polskie uniwersalne +0,5%. Zdecydowanie najlepszy wynik wypracował zarządzający funduszem Pioneer Aktywnej Alokacji FIO, który może bez ograniczeń zwiększać i zmniejszać zaangażowanie w akcjach.

W grupie funduszy stabilnego wzrostu na uwagę zasługuje UniStabilny Wzrost (UniFundusze FIO), którego jednostka odnotowała +1,6-procentowy wzrost. Był to jeden z 5 funduszy w grupie liczącej 25 produktów, któremu udało się pobić wzorzec złożony w 20% z WIG-u i 80% z indeksu IROS. W obu grupach znalazło się po kilka funduszy, których jednostki straciły na wartości, przy czym w przypadku Novo Zrównoważonego Wzrostu (Novo FIO) ujemny wynik wyniósł aż -1,3%.

Źródło: Analizy Online