Miniony miesiąc miał dwa oblicza. Rok rozpoczął się pozytywnym klimatem na rynku akcji. Sygnał do
spadków przyszedł zza Oceanu, gdzie trwa sezon publikacji wyników za ostatni kwartał 2009 roku,
a także z Chin, gdzie nasilają się obawy o zacieśnianie polityki pieniężnej i są wprowadzane zmiany
mające na celu ograniczenie akcji kredytowej.
Pogorszenie nastrojów na rynkach nastąpiło po wystąpieniu Baracka Obamy, który zamierza rozgraniczyć działalność bankową od inwestycyjnej w amerykańskich bankach. W styczniu dały również o sobie znać problemy Grecji, która boryka się z problemami budżetowymi. Ponad połowa funduszy odnotowała w styczniu wzrost wartości jednostki bądź certyfikatu, przy czym stopy zwrotu były jednocyfrowe. Największe zyski wśród funduszy ogólnie dostępnych wypracował DWS Turcja (DWS SFIO) +7,8% oraz Investor Gold FIZ +7,1%.
Wśród funduszy z najwyższymi stopami zwrotu znalazły się również produkty inwestujące w papiery dłużne dolarowe wyceniane w złotówkach (dzięki umocnieniu się dolara), które zyskały średnio +2,4% oraz inwestujące na rynkach akcji Środkowej i Wschodniej Europy (średnio +2,1%). Największe straty przyniosły natomiast inwestycje na rynkach akcji globalnych emerging markets a także europejskich i amerykańskich. Najwięcej stracili posiadacze jednostek w przypadku niemal wszystkich funduszy z oferty Superfund TFI, w których przypadku spadki sięgają kilkunastu procent. Warszawska giełda, śladem globalnego rynku akcji dobrze rozpoczęła nowy rok, jednak końcówka miesiąca sprowadziła indeksy do poziomów z zeszłego roku. Indeks WIG20 zakończył styczeń spadkiem o -0,3% a mWIG40 o -1,4%.
Zdecydowanie najlepiej zachowywał się indeks najmniejszych spółek sWIG80, który zyskał w tym czasie +3,8%. Bardzo dobrze radził sobie indeks firm spożywczych, który zyskał +4,7%. Zdystansował go subindeks WIG Budownictwo, zyskujący w styczniu ponad +5,2%. Najsłabiej wypadły WIG-Deweloperzy oraz WIGInfromatyka, które straciły na wartości odpowiednio -8,2% oraz -2,1%. Połowa funduszy akcji polskich uniwersalnych pobiła indeks WIG, który zyskał w styczniu +0,18%. Średnia w tej kategorii to +0,2%. Najlepszy wynik osiągnął zarządzający QUERCUS Agresywny (Parasolowy SFIO), którego jednostka zyskała na wartości aż +3,8%. Powyżej +1% zarobiły również fundusze zarządzane przez Legg Mason TFI oraz BZ WBK AIB TFI, a także PKO Akcji Plus (Parasolowy FIO). W sumie na 34 fundusze dodatnie stopy zwrotu wypracowało 20 produktów. Na drugim biegunie znalazł się fundusz Novo Akcji (Novo FIO), który stracił -2,7%. Nieco lepiej w styczniu wypadły fundusze akcji małych i średnich spółek. Średnia dla tej grupy (+0,8%) jest wyższa niż w przypadku klasycznych funduszy akcji. Czterem funduszom udało się wypracować wynik wyższy od +2%, w tym najwyższą stopę zwrotu (+3,6%) wypracował zarządzający KBC Akcji Małych Spółek SFIO. Jednak nie wszystkim zarządzającym udało się uzyskać dodatnie wyniki. Na 16 funduszy 6 poniosło w styczniu straty, sięgające w przypadku KBC Portfel
Bardzo dobrze wypadły w minionym miesiącu fundusze szukające zysków w tzw. Nowej Europie, która w kontekście wyników poszczególnych indeksów zachowywała się w minionym miesiącu dość spokojnie. Wzrosty zanotował węgierski BUX (+2,8%), czeski PX50 (+5,3%), bułgarski SOFIX (+1,9%) oraz turecki ISE100 (+3,5%). Dodatni bilans w skali miesiąca odnotował również moskiewski RTS (+1,3%). Fundusze inwestujące na tych rynkach nie dość że średnio zyskały +2,1% (AKZ_NE) oraz +1,5%(MIZ_NE i AKZ_ES), to jeszcze wszystkie z tych 3 grup wypracowały zyski.
Najlepsze wyniki minionego miesiąca uzyskali zarządzający, którzy zarobili ponad +4%: Pioneer Akcji Europy Wschodniej (FG SFIO) +5,0%, Arka Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIO +4,2% oraz QUERCUS Bałkany i Turcja (Parasolowy SFIO) +4,0%. Dużo słabiej wypadły fundusze inwestujące na giełdach w Europie Zachodniej, USA, czy globalnych emerging markets. Indeks S&P500 stracił w ubiegłym miesiącu -3,7%. Podobnie zachowywały się największe indeksy z Europy Zachodniej. Niemiecki indeks DAX stracił w ubiegłym miesiącu -5,9%, natomiast CAC40 -5,0%. Ruch w dół kontynuowały również giełdy azjatyckie, na których korekta przybierała coraz większe rozmiary.
Shanghai Composite (CSI300) stracił -10,4%, Hang Seng -8,0%, a indyjski BSE30 -6,3%. Po silnej grudniowej zwyżce, straty poniósł też Nikkei225, który zniżkował o -3,3%. Styczeń nie był również korzystny dla surowców, którym zaszkodziło umocnienie się amerykańskiej waluty oraz zmiana sentymentu na rynkach akcji. Kontrakty terminowe na ropę Brent staniały o -8,9% i na koniec miesiąca baryłka wyceniania była na poziomie 71,2 dolara. Złoto potaniało o -1,4%. Za uncję kruszcu trzeba było zapłacić na koniec stycznia 1081,5 dolara.
Fundusze akcji europejskich straciły średnio -2,4% (wyceniane w EUR -3,7%), akcji amerykańskich -1,9% (wyceniane w USD -3,5%), zaś akcji globalnych emerging markets aż -4,0%. Wszystkie fundusz z tych grup odnotowały w styczniu spadek wartości jednostki od -0,6% w przypadku ING (L) Europejski Spółek Dywidendowych (ING SFIO) do -7,3% Allianz Akcji Strefy EURO (EUR) (Globalny SFIO). Bardzo dobrze w styczniu zachowywał się rynek długu, indeks IROS zyskał aż +1,36%. Najwyższy wzrost cen odnotowały obligacje o średnim terminie do wykupu. Indeks 5-latek IROS-5 zyskał w styczniu +2,08%, a 10-latek +1,73%. Najsłabiej zakończyły miesiąc obligacje 2-letnie, których indeks IROS-2 zyskał „jedynie” +0,98%. Na rynek obligacji pozytywnie wpływa umacniająca się złotówka oraz popyt zagraniczny na polskie aktywa. Dodatkowo pozytywnym czynnikiem były zapowiedzi Ministra Finansów o niższym niż planowany deficycie budżetowym w 2009 roku oraz oczekiwania na wyższy wzrost gospodarczy w roku bieżącym, co powinno ograniczyć potrzeby budżetowe.
Fundusze złotówkowych papierów dłużnych zyskały średnio +1,26% i był to wynik nieco słabszy od benchmarku (indeksu IROS). Spośród 30 funduszy, 11 udało się jednak go pokonać, a dwóm zarządzającym udało się pokonać granicę +2,0%: UniKorona Obligacje (UniFundusze FIO) oraz BPH Obligacji 2 (BPH FIO Parasolowy). Choć wszystkie fundusze z grupy zakończyły miesiąc na plusie, to w przypadku Novo Papierów Dłużnych (Novo FIO) wynik był bliski zera (+0,05%).
Większość funduszy mieszanych lokujących zarówno na krajowym rynku akcji jak i obligacji, wypracowało w styczniu dodatnie stopy zwrotu, choć średnie wyniki były słabsze od ich benchmarków. Fundusze stabilnego wzrostu, dzięki niższemu zaangażowaniu w akcje zarobiły średnio nieco więcej +0,7%, zaś fundusze mieszane polskie uniwersalne +0,5%. Zdecydowanie najlepszy wynik wypracował zarządzający funduszem Pioneer Aktywnej Alokacji FIO, który może bez ograniczeń zwiększać i zmniejszać zaangażowanie w akcjach.
W grupie funduszy stabilnego wzrostu na uwagę zasługuje UniStabilny Wzrost (UniFundusze FIO), którego jednostka odnotowała +1,6-procentowy wzrost. Był to jeden z 5 funduszy w grupie liczącej 25 produktów, któremu udało się pobić wzorzec złożony w 20% z WIG-u i 80% z indeksu IROS. W obu grupach znalazło się po kilka funduszy, których jednostki straciły na wartości, przy czym w przypadku Novo Zrównoważonego Wzrostu (Novo FIO) ujemny wynik wyniósł aż -1,3%.
Źródło: Analizy Online