W pierwszej części lutego na światowych giełdach mieliśmy do czynienia z kontynuacją spadków, które rozpoczęły się w styczniu.
Zły klimat podtrzymywały obawy związane z kondycją ekonomiczną Grecji oraz możliwość obniżenia ratingu dla Hiszpanii, Włoch oraz Portugali. Pomimo kiepskiego początku miesiąca w dalszej jego części pojawiło się odbicie, któremu nie przeszkodziła nawet podwyżka stopy dyskontowej przez FED. Chociaż poprawa koniunktury pozytywnie wpłynęła na stopy zwrotu uzyskane na rynku akcji, to tylko w przypadku niektórych wzrosty okazały się być wystarczająco silne, aby zakończyć miesiąc na plusie.
W związku z istotnymi spadkami w segmencie dużych spółek tylko nieliczne fundusze akcji polskich zakończyły miesiąc na plusie. Udało się to przede wszystkim funduszom inwestującym w segmencie średnich i małych spółek. Średnia stopa zwrotu w tej grupie funduszy wyniosła +0,7%. Najlepsze okazały się fundusze kapitałowe oparte o DWS Polska FIO Top 25 Małych Spółek, który zyskał aż +2,6%. W grupie funduszy akcji polskich uniwersalnych, do której zalicza się ponad 50 odmiennych funduszy kapitałowych, jedynie w przypadku tych opartych o fundusz Quercus Agresywny została uzyskana dodatnia stopa zwrotu +2,9%. Ogólnie jednak fundusze kapitałowe należące do segmentu akcji polskich uniwersalne uzyskały wynik na poziomie -3,1%, ale był to i tak lepszy rezultat od indeksu WIG oraz WIG20. Najgorszy wynik w tej kategorii produktów uzyskał Allianz Akcji Plus UFK, w przypadku którego wycena jednostki spadła aż o -5,5%.
Pomimo wzrostów na rynku długu, fundusze mieszane nie wypracowały dodatnich stóp zwrotu. Fundusze stabilnego wzrostu polskie uniwersalne (SWP_UN) straciły średnio -0,5%, a wyraźnie słabiej wypadły fundusze polskie o charakterze mieszanym (MIP_UN), których jednostki potaniały średnio o -1,7%. W przypadku funduszy mieszanych najlepszy wynik uzyskał fundusz Allianz Aktywnej Alokacji UFK +0,7%, natomiast najgorszy Amplico Aktywnej Alokacji B UFK, który stracił -3,7%.
Pomimo styczniowo-lutowych spadków na rynku akcji, stopy zwrotu z perspektywy ostatnich 12-miesiący wyglądają zdecydowanie lepiej. Jest to przede wszystkim efekt bardzo dobrej koniunktury na rynku akcji, która rozpoczęła się dokładnie rok temu. Najwyższą stopę zwrotu wypracowały fundusze kapitałowe, które inwestują w segmencie akcji średnich i małych spółek (AKP_MS). W ich przypadku średni wynik za ostatnie 12 miesięcy wyniósł +76,7%. Bardzo dobry rezultat wypracowały również fundusze akcji Nowej Europy (AKZ_NE) +70,6%. Jednak pomimo doskonałych rezultatów w ujęciu rocznym, w perspektywie 36 miesięcy dobrymi wynikami nie może pochwalić żadna z grup funduszy, które chociaż część swoich środków inwestowały w akcje. Najwięcej można było bowiem zarobić na funduszach obligacji amerykańskich (PDU_UN) blisko +32%. Przyzwoicie poradziły sobie również fundusze obligacji polskich. W segmencie polskich obligacji skarbowych średni wynik za 3 ostatnie lata wynosi +13,7%. W tym czasie w funduszach obligacji polskich uniwersalnych średni wynik wyniósł +15,9%. W segmencie funduszy akcyjnych, najsłabszy wynik na poziomie -34,7% w horyzoncie 3-letnim nadal wykazują fundusze akcji średnich i małych spółek (AKP_MS). Jak widać w tej dłuższej perspektywie zarobić można było wyłącznie na tych najbardziej bezpiecznych funduszach kapitałowych.
Źródło: Analizy Online