Tendencja przechodzenia do funduszy inwestujących częściowo lub w całości w akcje była szczególnie widoczna w IV kwartale ubiegłego roku, kiedy na warszawskim parkiecie pojawili się atrakcyjni debiutanci: PKO BP, WSiP, TVN. Udany debiut największego banku detalicznego w Polsce dodatkowo przyczynił się do zainteresowania inwestycjami giełdowymi i funduszami akcyjnymi inwestorów indywidualnych.
Zmiana preferencji klientów odnośnie wyboru typu inwestycji następowała stopniowo przez cały 2004 rok. Jeszcze pod koniec roku 2003 najchętniej sięgaliśmy po bardziej bezpieczne inwestycje.
Ponad 70% środków była ulokowana w UniKorona Rynek Pieniężny FIO oraz UniKorona Obligacje FIO. W funduszu UniWIBID SFIO – przeznaczonym wówczas wyłącznie dla instytucji – ulokowane było 4% wszystkich aktywów zarządzanych przez Union Investment. Rok później doszło niemal do odwrócenia proporcji – większość aktywów była zaangażowana w instrumenty chociaż w części inwestujące na rynkach akcji.
Na koniec grudnia 2004 r. ponad połowa środków klientów znajdowała się w funduszach inwestujących w akcje: UniKorona Zrównoważony FIO i UniKorona Akcje FIO. Mniej niż połowa uczestników była klientami funduszy bezpiecznych. Aktywa funduszu UniWIBID SFIO, w który od sierpnia 2004 r. mogą inwestować klienci indywidualni, były ponad dwukrotnie wyższe w stosunku do stanu przed rokiem.
Najwięcej środków zostało wycofanych z UniKorona Obligacje – jego udział w aktywach spadł z 38% w grudniu 2003 r. do 14% w grudniu minionego roku. Z odwrotną sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku UniKorona Zrównoważony FIO – na koniec 2003 r. zarządzał środkami stanowiącymi niecałe 15% aktywów, a na rok później – już 31% wartości środków wpłaconych przez klientów.
Aktywa funduszy zarządzanych przez Union Investment TFI SA na koniec grudnia 2004 r. wyniosły prawie 1,8 mld zł.
Akcje i fundusze inwestujące w akcje
W przeciwieństwie do wcześniejszych kwartałów, końcowe 3 miesiące 2004 r. zakończyły się niewielkimi wzrostami na rynku akcji. Indeks WIG oraz przeciętna stopa zwrotu funduszy akcyjnych ukształtowały się na poziomie 3%. Jednak wypracowane wcześniej zyski w ostatecznym rozrachunku pozwoliły osiągnąć funduszom akcyjnym atrakcyjne wyniki. UniKorona Akcje FIO zakończył rok wynikiem 32,40% , plasując się na 2 miejscu wśród 17 funduszy tej kategorii. UniKorona Zrównoważony FIO może poszczycić się wynikiem rocznym 17,69%, co pozycjonuje go na 2 miejscu wśród 13 funduszy o podobnej polityce inwestycyjnej.
Po dwóch latach nieprzerwanych wzrostów (indeks WiG wzrósł o 30% w 2003 r. i o 28% w 2004 r.) prawdopodobne jest spowolnienie na rynku akcji. O ile w pierwszej połowie 2005 r. prognozujemy kontynuację wzrostów nawet o 15-20%, w drugim półroczu może wystąpić korekta w dużym stopniu niwelująca te osiągnięcia. Przewidujemy, że w skali roku 2005 indeks WIG powinien wzrosnąć o 7-10%, a UniKorona Akcje FIO może zyskać od 8 do 12%. Prognozowana stopa zwrotu w funduszu UniKorona Zrównoważony FIO w 2005 r. zawierać się będzie w przedziale 7 – 10%.
Największymi przegranymi minionego roku okazały się fundusze zagraniczne. Najgorzej wypadły fundusze inwestujące w obligacje dolarowe – przyczyniły się do tego z jednej strony „pikujący” dolar, a z drugiej – straty w wyniku rosnących stóp procentowych. Oba te czynniki w połączeniu zaowocowały wynikami na poziomie minus 14-15%.
Obligacje i fundusze obligacyjne
Niejako tylnymi drzwiami, niepostrzeżenie zawitała w IV kwartale 2004 r. mała hossa na rynku obligacji. W ciągu tego okresu fundusze obligacyjne zarobiły ok. 3,5%, czyli ponad połowę tego, co w całym roku. Dobre wyniki spowodowały, że listopad był pierwszym miesiącem od czerwca 2003 r., kiedy klienci więcej wpłacili do funduszy niż wypłacili z nich środków. Fundusz UniKorona Obligacje FIO przyniósł swoim klientom 6,02% zysku w 2004 r. zajmując 10 miejsce w kategorii 21 funduszy obligacyjnych obecnych na polskim rynku.
W roku 2005 możemy być świadkami dalszych wzrostów funduszy obligacyjnych, na co wpływ prawdopodobnie będą mieli zagraniczni inwestorzy, liczący głównie na wzmocnienie złotego. Przewidujemy, że kupując jednostki funduszu UniKorona Obligacje FIO w ciągu 2005 r. można będzie zyskać 6-8%.
Rynek pieniężny i fundusze pieniężne
Roczne wyniki funduszy pieniężnych odzwierciedlają niski poziom stóp procentowych, jaki był zachowywany przez większą część roku. Niemniej jednak przewyższyły one oferowane w tym czasie oprocentowanie lokat bankowych. Wystarczy porównać sobie dane: wg NBP średnie oprocentowanie depozytów złotowych dla gospodarstw domowych w polskim systemie bankowym wyniosło 3,9% na koniec listopada 2004 r. . UniKorona Rynek Pieniężny FIO przyniósł 4,94% zysku zajmując 3 miejsce wśród 13 innych, otwartych funduszy pieniężnych. UniWIBID SFIO – inwestujący w nieco bardziej zyskowne papiery, ale wymagający też zdecydowanie wyższych wpłat minimalnych odnotował stopę zwrotu 5,94% – był to najlepszy wynik w kategorii specjalistycznych otwartych funduszy pieniężnych. Tym samym fundusze zarządzane przez Union Investment także w tej kategorii znalazły się
w czołówce.
W drugiej połowie 2005 r. spodziewamy się spadku inflacji poniżej 3%. Według naszych prognoz czynnik ten spowoduje, że w 2005 r. na rynku pieniężnym będzie można zarobić ok. 5%. UniKorona Rynek Pieniężny FIO nie powinien odbiegać od sytuacji rynkowej, więc jego zyskowność powinna się kształtować na poziomie ok. 5% rocznie. W przypadku UniWIBID SFIO prognozujemy roczny wzrost rzędu 5,5-6% ze względu na wyższe zaangażowanie w papiery dłużne korporacyjne.