Mioniony tydzień w bankach: Meritum Bank pozyskał nowych inwestorów i środki na dalszy rozwój. Grupa Raiffeisen uruchomiła na Słowacji nowy bank internetowy, który w przyszłym roku pojawi się również w Polsce. Bank Pekao SA zapowiada wymianę kart debetowych na plastiki zbliżeniowe. Kolejne banki startują z promocjami hipotek.
W mijającym tygodniu Meritum Bank pozyskał nowych inwestorów, którzy chcą wyłożyć na jego dalszy rozwój 28 mln euro. Nowymi akcjonariuszami będą WCP Cooperatief UA, spółka należąca do funduszu private equity Wolfensohn Capital Partners, oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Umowa została podpisana we wtorek.
Meritum Bank powstał dwa lata temu na bazie Banku Współpracy Europejskiej, ale kryzys od samego początku pokrzyżował jego plany. Bank zrezygnował z budowy sieci placówek i postawił głównie na internet. Od samego początku miał też problemy z pozyskaniem kapitału. Szansą na rozwiązanie tego problemu miała być zapowiadana na miesiące letnie emisja akcji, która ostatecznie nie doszła do skutku.
Dodatkową kwotę Meritum pozyska od obecnego akcjonariusza, funduszu Innova Capital. Bank będzie miał łącznie do dyspozycji 34 miliony euro. Kapitał wykorzysta do zwiększenia skali działania, zakończenia procesu restrukturyzacji i rozwinięcia akcji kredytowej. Te kroki przyczynią się do osiągnięcia większej dochodowości banku i pozwolą na dalszy rozwój.
Pojawi się nowy bank internetowy
Tymczasem już w przyszłym roku bankom internetowym przybędzie nowy konkurent. Grupa Raiffeisen International planuje uruchomić w Polsce internetowy bank Zuno. Kilka dni temu instutucja ta zadebiutował na Słowacji. W planach jest wejście na kolejne rynki Europy Środkowo-Wschodniej. Docelowo bank będzie działał we wszystkich krajach, w których jest obecny Raiffeisen.
Z informacji serwisu PRNews.pl wynika, że oferta, którą Zuno zaproponuje Polakom będzie bardzo zbliżona do tej, z której mogą już korzystać nasi południowi sąsiedzi. Na początek będzie konkurował głównie depozytami i zaoferuje dwa rodzaje rachunków osobistych – jeden w wersji podstawowej, drugi powiązany z dodatkowymi usługami.
Ciąg dalszy ofensywy kart zbliżeniowych
W czwartek drugi największy bank w kraju, Pekao SA, poinformował, że od przyszłego tygodnia wprowadza zmiany w ofercie kart płatniczych. Wszystkim nowym klientom zakładającym rachunki osobiste będzie wydawał nowoczesne karty MasterCard Debit PayPass umożliwiające dokonywanie transakcji zbliżeniowych. Bank nie planuje przy tym zmiany cennika – klienci dostaną karty bez dodatkowych opłat.
Pekao SA jest największym w Polsce bankiem, który wdraża na masową skalę karty zbliżeniowe w systemie MasterCard. We wrześniu wymianę kart rozpoczął już PKO Bank Polski, który wydaje karty w systemie Visa PayWave. Wejście obu banków na rynek płatności zbliżeniowych oznacza jedno – usługa przestaje być nowinką technologiczną, a staje się standardem.
W przyszłym roku na rynku będzie już kilka milionów kart umożliwiających dokonywanie szybkich płatności na niewielkie kwoty bez fizycznego kontaktu karty z czytnikiem. To z kolei stwarza szansę, że klienci będą częściej wyjmować kartę z portfela przy drobnych zakupach.
Ruszyły promocje hipotek
Pod koniec roku banki coraz mocniej konkurują na rynku hipotek. W minionym tygodniu kolejne instytucje ruszyły z promocjami. Deutsche Bank PBC objął promocją „0 proc. prowizji” kredyty udzielane w ramach programu Rodzina na swoim. Bank umożliwia ponadto uzyskanie dodatkowych obniżek marży dla produktów hipotecznych w przypadku przystąpienia do rozwiązania inwestycyjno-ubezpieczeniowego z linii db Inwestuj w Przyszłość. Promocja ta nie dotyczy jednak programu Rodzina na swoim oraz oferty Nowa Hipoteka.
Z kolei DnB NORD obniżył marże dla kredytu hipotecznego w euro. Bank proponuje zerową marżę w pierwszym roku i stawkę 1,4 proc. roku klientom, którzy założą konto osobiste, kartę kredytową i wykupią ubezpieczenie. Wprowadzeniu nowej oferty hipotecznej towarzyszy pierwsza w historii DnB NORD ogólnopolska kampania reklamowa prowadzona na tak dużą skalę. Zmiany w ofercie hipotek wprowadziły w grudniu także inne banki, m.in. Pekao SA, BOŚ czy Bank Pocztowy.
W nowym roku czekają nas zmiany w programie Rodzina na swoim, w ramach którego państwo dopłaca część odsetek do kredytu. Ograniczenia początkowo miały być wprowadzone jeszcze z końcem tego roku. – Projekt nowelizacji ustawy utknął w Komisji Prawniczej – komentuje Marcin Krasoń, analityk firmy Open Finance. – Sprawa nie znalazła się w harmonogramie prac na najbliższe posiedzenie Rady Ministrów (14 grudnia). Kolejne posiedzenie jest 21 grudnia, co oznacza, że zmiany w RnS nie wejdą w życie w tym roku. Nie zdąży ich bowiem przegłosować Sejm. Na dodatek ustawa ma 14-dniowe vacatio legis – dodaje. Kredytobiorcy zainteresowani programem mają zatem jeszcze kilka tygodni, by skorzystać z RnS na starych zasadach.
Źródło: Bankier.pl