Podwyżka stóp w PKO BP to nie zapowiedź wojny. Ona już trwa

„Zapowiedź zmiany polityki oprocentowania w PKO BP, jednym z dwóch największych banków oszczędnościowych na naszym rynku, zbiegła się w czasie z dużym spadkiem notowań akcji banków. WIG-Banki stracił wczoraj 3,6 proc. i znalazł się na poziomie 5924,7 pkt. Wśród krajowych banków naj mocniej – o 5,2 proc, do 43,56 zł, obniżył się kurs PKO BP. Czy inwestorzy obawiają się, że banki rozpoczną walkę na oprocentowanie depozytów, która doprowadzi do pogorszenia wyników?

Zdaniem analityków – nie. Wczorajsze duże spadki notowań banków to reakcja na poniedziałkowe straty posiadaczy akcji spółek finansowych za oceanem. W długim terminie większe znaczenie dla notowań akcji krajowych banków może mieć jednak decyzja PKO BP o podwyżce oprocentowania depozytów.”, czytamy.

„- Podwyższenie oprocentowania w PKO BP było tylko spóźnioną reakcją na konieczność dostosowania się do konkurencji, ale może wywołać reakcję konkurentów – uważa Marcin Materna, analityk Millennium DM. Podobnie ocenia Andrzej Powierża z DM Banku Handlowego.
Jego zdaniem, podwyżka oprocentowania w PKO BP nie jest sygnałem wojny o depozyty. – Ona już trwa. A „wystrzałem pistoletu”, który ją zaczął, była styczniowa oferta Max Lokaty, również w PKO BP. Wtedy ten bank pokazał, że jeśli chce, to może ostro walczyć o depozyty. Jak się okazało, chce – mówi Powierża.

Według Piotra Palenika, analityka ING Securities, wpływ podwyżki w PKO BP na inne banki będzie ograniczony o tyle, że standardowa oferta nadal nie będzie odbiegać od średniej rynkowej. – Bank wten sposób spowolni odpływ klientów – zauważa specjalista.”, czytamy dalej.

W poniedziałek, 22 września, PKO BP wprowadził zmiany w swojej ofercie depozytowej. Bank podwyższył oprocentowanie standardowych depozytów od 0,8 do 1,05 pkt. proc. i wprowadził nowe lokaty. Do 22 października oferuje lokaty 9, 12, 15 miesięczne, których stopa procentowa jest stała w wybranym okresie umownym i wynosi odpowiednio: 5,0, 5,5 i 6,0 proc. w skali roku. W ofercie znalazła się także 18-miesięczna Lokata Progresja. Można ją otwierać do 31 grudnia. Oprocentowanie jest progresywne i rośnie proporcjonalnie do okresu umownego. Stopa ustalana jest w stosunku rocznym i jest stała w okresie umownym i – przy utrzymaniu środków na lokacie przez pełne 18 miesięcy – wynosi 7 proc. w skali roku, czyli 10,5 proc. po pełnych 18 miesiącach.

Więcej informacji na ten temat w dzienniku „Parkiet”.

Na podstawie: Łukasz Wilkowicz