Polacy chcą finansów w szkole

Tylko niewiele ponad 5% Polaków jest zadowolonych z zasobności swojego domowego budżetu. Lepsze mniemanie o swojej finansowej sytuacji mają nawet zmagający się z kryzysem Hiszpanie czy Włosi.

Czy to oznacza, że Polak jest bardziej wymagający wobec własnych finansów? Jak wynika z najnowszego Barometru Finansowego ING, na tle badanych jedenastu europejskich krajów to właśnie Polak najczęściej dorabia do pensji, pracując więcej lub podejmując się kolejnych zajęć.

Dzisiaj media, jutro nauczyciele

ING porównało wiedzę finansową konsumentów w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii, Hiszpania, Włoszech, Holandii ,Belgii, Luksemburgu i Turcji, ankietując ponad 11 tys. gospodarstw domowych. Podstawowym źródłem edukacji finansowej nad Wisłą okazały się: internet, prasa, telewizja i radio. To sytuacja zupełnie inna od reprezentowanego w pozostałej części Europy, gdzie podstawy finansów poznaje się dzięki bliskim lub szkole. Może dlatego Polacy bardziej niż inne narody domagają się nauczania podstaw wiedzy o finansach właśnie na etapie edukacji – taki postulat wyraziło ponad 95%(!) ankietowanych przez ING.

To życzenie wydaje się zasadne wobec wyników 5 prostych testowych zadań z obszaru domowych finansów, jakie zlecono do rozwiązania ankietowanym. Odpowiadając na pytania o inflację, stopy procentowe czy obligacje, polski konsument uzyskał wynik niższy od europejskiej średniej. Zakres wiedzy ekonomicznej wynoszonej ze szkoły zwiększa się jednak wraz z malejącym wiekiem – do otrzymania edukacji finansowej w szkole przyznaje się blisko co trzeci respondent z grupy wiekowej 18-24 lat. W grupie 55+ takimi samymi doświadczeniami może podzielić się grupa o ponad połowę mniejsza.

Kontrola domowych finansów – pobieżna

Polacy są jedynym narodem, który mimo troski o własne finanse, nie przykłada wielkiej wagi do wnikliwej kontroli swoich zachowań finansowych. O ile w Europie „bardzo skrupulatnie i dokładnie sprawdza się wyciągi z banków i kart”, o tyle Polacy robią to „umiarkowanie i od czasu do czasu”.
 

Źródło: Finansowy Barometr ING, maj 2012

Władzę nad domowymi finansami Polacy chętnie oddaliby kobietom, bo tutaj, w Turcji i Hiszpanii uważa się, że to one zarządzają finansami lepiej niż mężczyźni.

Źródło: Bankier.pl