Polacy mają małą wiedzę na temat finansów

„Aż 60 proc. Polaków nie ma oszczędności […] Interesujące, że oszczędzanie wydaje się domeną osób młodych. W grupie do 35 lat blisko 40 proc. badanych twierdząco odpowiada na pytanie o posiadanie oszczędności (co dziesiąty odmawia odpowiedzi), a wśród osób w wieku przedemerytalnym odsetek ten spada do 25 proc.”, informuje gazeta.

„Ponad 60 proc. badanych nie potrafi obliczyć rentowności lokaty bankowej. Bardziej wyedukowani są tu mężczyźni niż kobiety. Jednak skoro kobiety są bardziej skłonne do oszczędzania niż mężczyźni – to przy odkładaniu pieniędzy w banku – częściej mogą się czuć rozczarowane otrzymanymi odsetkami. Umiejętność liczenia rentowności lokat rośnie wraz z wykształceniem. U osób, które ukończyły edukację na poziomie podstawowym, zaledwie jedna piąta potrafi ją obliczyć. U osób z wyższym wykształceniem odsetek ten rośnie do prawie 60 proc.”, czytamy.

„Dla 57 proc. Polaków posiadanie karty kredytowej nie jest równoznaczne z posiadaniem kredytu w banku. Znów gorzej wyedukowane są tu kobiety, które częściej niż mężczyźni nie wiedzą, że posiadanie karty kredytowej jest równoznaczne z bankowym kredytem. Aż 40 proc. badanych kobiet otwarcie przyznaje, że nie wie, jak działa karta kredytowa. Wśród mężczyzn odsetek ten jest o 10 pkt proc. niższy (30 proc.).”, czytamy dalej.

Kryzys dobitnie pokazał, że część problemów finansowych Polaków ma swoje źródło w nikłej znajomości produktów bankowych. Wiele osób przekonało się na własnej skórze, że karta kredytowa, czy fundusze inwestycjne mogą być nie tylko źródłem zysków, ale także strat. Dla części klientów banków zaskoczeniem były także gwałtownie rosnące raty kredytów walutowych. Problemów nie uniknęły nawet wielkie przedsiębiorstwa, które posiadając niewielką wiedzę na temat konstrukcji zaawansowanych produktów finansowych oferowanych przez banki, uwikłały się w opcje walutowe. Dlatego coraz częściej pojawiają sie głosy o konieczności edukacji finansowej Polaków. Niedawno z apelem o stworzenie „Narodowej strategii edukacji finansowej” wystąpił prezes Citi Handlowego Sławomir Sikora.

Więcej statystyk i informacji na ten temat w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej” w artykule „Skromna wiedza, niewielki portfel, brak oszczędności”.

WB