Polacy nadal ufają bankom

„Zaledwie 3,28 proc. Polaków deklaruje zdecydowany brak zaufania do instytucji finansowych – wynika z sondażu przeprowadzonego we wrześniu przez Instytut Badania Opinii Homo Homini. Okazuje się, że ocena banków nie zmieniła się zasadniczo w ciągu ostatniego półrocza. Ponad 63 proc. respondentów deklaruje, że w tym czasie nie straciło do nich  zaufania. 24 proc. ankietowanych było przeciwnego zdania.”, informuje gazeta.

„A którym bankom ufamy w kryzysie najbardziej? W tej kwestii od lat nic się nie zmienia. Na pierwszym miejscu w rankingu znalazł się PKO BP z 36 proc. wskazań, na drugim Pekao z ponad 12 proc. Daleko w tyle za tą dwójką znalazły się mBank, ING BS i Lukas z 5 – 6- proc. zaufaniem.”, pisze dziennik.

„Kryzys odcisnął za to piętno na popycie na usługi bankowe. Z jednej strony mamy do czynienia z rosnącym popytem na produkty związane z oszczędzaniem, a z drugiej z malejącą ochotą na pożyczki i kredyty […] Największe obawy klientów wzbudza wiązanie się z bankiem kredytem długoterminowym. Aż 93,25 proc. pytanych deklaruje, że nie zamierza się zadłużać.”, czytamy dalej.

Wyniki sondażu nie zaskakują – bankiem, w którym pokładamy największe zaufanie jest PKO BP. To bank, który nadal postrzegany jest jako instytucja państwowa, a to w okresie słabszej koniunktury i kryzysu ma istotne znaczenie. Można było to zaobserowować zwłaszcza w ostatnim kwartale ubiegłego roku, gdy bank wprowadził nową ofertą depozytową. W obliczu niepewności panującej na rynku, wielu klientów przenosiło swoje oszczedności z „banków prywatnych” do PKO BP.

Więcej na ten temat w „Dzienniku” w artykule „Polacy mają zaufanie do banków” autorstwa Dariusza Styczka.

WB