Zebraliśmy dane z banków uniwersalnych o liczbie prowadzonych przez nie rachunków osobistych. Na koniec ubiegłego roku banki prowadziły blisko 27 mln ROR-ów. Połowa rynku należy do czterech graczy: PKO BP, Pekao SA, BZ WBK i BRE.
Swoje dane udostępniło nam 21 banków o profilu uniwersalnym, oferujących konta osobiste dla klientów indywidualnych. Łącznie prowadzą 26 mln ROR-ów. Informacjami nie chciały się podzielić Meritum Bank, Invest Bank, FM Bank, Idea Bank, Toyota Bank i Volkswagen Bank direct. W zestawieniu po raz pierwszy nie pojawił się też Bank BPH, który nie chce już podawać takich informacji. Za nieobecnych można jedynie przyjąć szacunki – przyjmijmy, że prowadzą dodatkowe kilkaset tysięcy kont osobistych.
Pamiętajmy, że liczba prowadzonych kont osobistych nie jest tożsama z liczbą obsługiwanych klientów. Jeden klient może mieć nawet kilkanaście kont w różnych bankach. Z drugiej strony ktoś może być klientem banku posiadającym kartę kredytową czy kredyt hipoteczny, ale bez konta osobistego. Nie wiadomo też, ile z prowadzonych kont osobistych to rachunki aktywnie używane. Banki nie chcą podawać takich informacji. Można podejrzewać, że część takich rachunków, zwłaszcza w instytucjach oferujących darmowe ROR-y, to konta martwe, czyli takie, na które przez ostatnie miesiące, a nawet lata, nie wpłynęła ani złotówka. Tak zwane „konta zombie” mogą straszyć też w bankach działających przez lata w segmencie consumer finance. Tam służyły jedynie do spłaty kredytów gotówkowych, dziś wiszą puste i zniekształcają statystyki.
Źródło: banki, PRNews.pl
* Na koniec 2011 r. Raiffeisen miał 102 tys. ROR-ów, a Polbank niecałe 524 tys.
** BOŚ łącznie z rachunkami oszczędnościowymi
*** Danych nie podały: BPH, Meritum Bank, Invest Bank, FM Bank, Idea Bank, Toyota Bank, Volkswagen Bank direct. Zestawienie nie uwzględnia też sektora spółdzielczego i SKOK-ów.
W ubiegłym roku najwięcej ROR-ów przybyło w Alior Banku i Banku Pocztowym. Alior Bank zwiększył stan posiadania o 297 tys. kont osobistych i na koniec ubiegłego roku prowadził 1.076 tys. ROR-ów. Jednak na koniec roku miał tylko niecałe 583 tys. aktywnych kart debetowych. Zakładając w uproszczeniu, że do jednego konta jest wydana jedna karta, to blisko połowa klientów posiadających ROR nie ma karty debetowej. Bank Pocztowy zwiększył liczbę ROR-ów o 212 tys. do 727 tys. kont. To ogromny skok do przodu, bo jeszcze na koniec 2010 roku prowadził tylko 331 tys. takich rachunków. W tym miejscu ponownie nasuwa się pytanie o to, ile kont jest używane. Bank ma bowiem tylko 132 tys. aktywnych kart debetowych. Upraszczając ponownie – to tak, jakby tylko co piąty klient banku posiadający ROR miał plastik do rachunku.
Źródło: banki, PRNews.pl
* BOŚ podaje łącznie karty debetowe i kredytowe
** mBank i MultiBank podały łączną liczbę wszystkich wydanych kart debetowych
Trzeba zwrócić uwagę, że do Aliora należy jeszcze jedna marka – Alior Sync, którą bank podaje do statystyk oddzielnie. W sześć miesięcy ubiegłego roku Sync otworzył 135 tys. ROR-ów. To niemal tyle samo, ile przybyło w mBanku, ING, Millennium czy BZ WBK przez cały 2012 r. Sync ma 150 tys. aktywnych kart debetowych, czyli więcej niż kont osobistych. Bank dokłada jednak za darmo zbliżeniową kartę-naklejkę i ta najprawdopodobniej cieszy się dużym powodzeniem.
Wzrost liczby ROR-ów w porównaniu do IV kw. 2011
Pamiętajmy też, że w każdym z omawianych przypadków mówimy o przyroście netto. Oznacza to, że liczy się ogólny stan liczby ROR na koniec roku. Nie wiemy ilu klientów w danym okresie zamknęło ROR, a ile to rachunki nowe.
Ponad połowa rynku kont osobistych w bankach uniwersalnych należy do czterech grup finansowych: PKO BP, Pekao SA, BZ WBK i BRE Banku. Największy na rynku jest PKO BP, który łącznie z Inteligo prowadzi 6,2 mln kont osobistych. Drugi bank, należący do włoskiej grupy UniCredit Bank Pekao SA, prowadzi o połowę mniej kont osobistych. Trzecią pozycję zajmuje obecnie BZ WBK, który z początkiem roku wchłonął Kredyt Bank. Na razie obie marki należące do hiszpańskiego Santandera działają osobno, ale we wrześniu pozostanie już tylko silniejszy brand – BZ WBK.
Niewiele mniejszy udział w rynku ROR-ów ma BRE Bank, w którym udziały ma niemiecka grupa Commerzbank. mBank i MultiBank prowadzą około 10 proc. kont osobistych na rynku. Już wkrótce i w tym przypadku dojdzie do ujednolicenia brandów – pozostanie tylko mBank.
Procentowy udział w rynku ROR-ów
Po ostatnich dwóch latach pewnej stagnacji na rynku ROR-ów ten rok zapowiada się ciekawie. Banki znów zaczynają aktywnie rywalizować o nowych klientów. Każda z czterech dużych grup trzyma w rękawie swoje asy. PKO BP liczy, że płatności mobilne IKO przyczynią się do akwizycji nowych klientów. Pekao SA hurtowo wydaje młodzieży karty przedpłacone, które docelowo będzie chciał przekonwertować na zwykłe debetówki do ROR. BZ WBK czai się na klientów Biedronki, którym zaoferuje płatności mobilne. Do oferty wprowadził właśnie bezpłatny ROR z premią do 700 zł. Z kolei mBank podgrzewa atmosferę obiecując, że oferta Nowego mBanku będzie rynkową rewolucją.
Na najbliższe miesiące zapowiada się więc prawdziwe starcie gigantów. Na tę chwilę bez odpowiedzi pozostaje pytanie, jak na tym starciu wyjdą mniejsi gracze. Znajdą swoją niszę czy pójdą na dno?
Zapraszam także do lektury zestawień za poprzednie kwartały:
2012 kwartał III: Alior i Pocztowy zdobywają rynek ROR. PKO BP internautów
2012 kwartał II: Liczba ROR po II kw. 2012. Największy przyrost w Aliorze i Pocztowym
2012 kwartał I: Banki prowadzą 26 mln ROR. Kont przybywa, ubankowienie kuleje
2011 kwartał IV: ROR-y w 2011: największy wzrost w Aliorze, Pocztowym i Millennium
2011 kwartał III: Najwięcej ROR-ów przybyło Aliorowi i BZ WBK
2011 kwartał II: Banki prowadzą prawie 25 mln ROR
2011 kwartał I: Banki prowadzą 24 mln ROR-ów
2010 kwartał IV: Rok wojny na konta. Kto zyskał, kto stracił?
Napisz do autora: wboczon@prnews.pl
//