„Polski oddział ABN Amro będzie prawdopodobnie jednym z aktywów, które borykający się z kłopotami Royal Bank of Scotland (RBS) będzie musiał sprzedać. Szkoci, którzy z powodu kłopotów z płynnością musieli skorzystać z finansowej pomocy brytyjskiego rządu (ża 20 mld funtów przejmie on 58 proc. akcji banku z Edynburga), zobowiązali się w zamian sprzedać część swoich aktywów na świecie, by pokryć tegoroczne straty i wykupić część swoich akcji z rąk rządu.
Pod młotek mają trafić aktywa o łącznej wartości 100 mld funtów. W tym i prawdopodobnie ABN Amro Polska.”, czytamy w dzienniku.
„- Do lutego poinformujemy, które aktywa sprzedamy, a które zostaną w grupie Royal Bank of Scotland” – napisał w liście do akcjonariuszy Stephen Heste, prezes RBS.
„Wczoraj Szkoci zatrudnili Brendana Russella, byłego dyrektora konkurencyjnego banku Barclays, który ma przeprowadzić przegląd biznesu RCB na świecie i pomóc w decyzji co do sprzedaży poszczególnych jego części. W tym roku RCB stracił już ponad 7 mld funtów. Ewentualne wpływy ze sprzedaży ABN Amro Polska nie będą jednak dla szkockiego banku wysokie.”, czytamy dalej.
Bank ABN Amro powstał w 1991 roku w wyniku fuzji Algemene Bank Nederland oraz Amsterdamsche-Rotterdamsche Bank. W ubiegłym roku bank został przejęty przez konsorcjum Royal Bank of Scotland, Banco Santander i Fortis za kwotę 71,9 mld euro.
Więcej na ten temat w „Gazecie Prawnej”.
Na podstawie: Jacek Iskra, Wikipedia