Polski rynek sztuki ma swój kawałek w globalnym torcie

Polski rynek sztuki, choć jeszcze niewielki bo jego wartość szacuje się na 300 mln złotych, to jednak z ogromnym potencjałem, bo w perspektywie paru lat może osiągnąć wartość 2mld złotych, staje się trwałym elementem globalnego rynku sztuki.

Wszystko za sprawą Domu Aukcyjnego Abbey House SA, który podpisał właśnie list intencyjny o współpracy z Instytutem Skate’s. Umowa ta jest nie tylko nobilitacją dla samej spółki, ale również oknem na świat dla polskiego rynku sztuki.

W maju br. Abbey House został włączony do indeksu 12 największych notowanych na światowych parkietach firm zajmujących się rynkiem sztuki. Indeks stworzyła firma Skate’s Art Market Research, która analizuje globalny rynek sztuki pod kątem inwestycji. To istotne wydarzenie dla rozwoju polskiego rynku sztuki i budowania jego wartości w świadomości polskich ale i zagranicznych inwestorów. Ci ostatni mają teraz dostęp do bieżących danych z naszego art rynku, których wcześniej nie mieli. Rzetelne dane o tym, jak kształtują się ceny poszczególnych dzieł, są często kluczem do podjęcia decyzji o tym, w co inwestować, w jakie dzieła, jakich polskich artystów. Abbey House wychodzi naprzeciw takim oczekiwaniom. Dodatkowo w ramach realizowania swojej misji edukacyjnej, DAAH podjął się także tłumaczenia comiesięcznych raportów Skate’s, w których są informacje o tym, co na świecie dzieje się w tej dziedzinie.

Dzięki współpracy z Instytutem Skate’s zdobyliśmy globalny zasięg, co zaowocowało pierwszymi zagranicznymi transakcjami- mówi Jakub Kokoszka, wiceprezes Abbey House SA.

Świat otwiera się na polski rynek sztuki, dając mu miejsce w swoich szeregach. Polski rynek sztuki zyskuje transparentność, stając się atrakcyjnym polem lokowania kapitału dla nowych inwestorów także zza granicy. Mamy nadzieję, że zainteresowanie zachodu naszym rynkiem sztuki przyspieszy wzrost jego wartości.

Źródło: Abbey House