Październik był kolejnym dobrym miesiącem na rynku długu. Z kolei na giełdach mieliśmy do czynienia z różną koniunkturą, w zależności od regionu. Indeks MSCI AC World zyskał co prawda +0,6%, ale już europejskie rynki rozwinięte straciły ponad -2,5%. Lepiej było natomiast na Wall Street – indeks S&P500 odnotował wzrost o podobnej skali.
Czynnikiem, który miał negatywny wpływ na nastroje europejskich inwestorów były słabsze dane makro państw Starego Kontynentu. Rozczarowaniem okazały się przede wszystkim publikacje z Niemiec – dynamika produkcji przemysłowej i zamówienia w sektorze oraz dynamika eksportu. Z nieco lepszą sytuacją mieliśmy do czynienia w USA, gdzie lepsze od prognoz dane makro i wyniki kwartalne spółek, ostudziły nieco oczekiwania inwestorów dotyczące korekty. Dobre wyniki wypracowały również rynki azjatyckie i część giełd Emerging Markets.
W efekcie ponad 60% funduszy oferowanych przez TFI odnotowało zysk w październiku. Najlepiej spisały się rozwiązania akcji zagranicznych, których zarządzający inwestują na rynkach wschodzących. Największą gwiazdą października okazała się giełda w Turcji, jej główny indeks BIST100 zyskał ponad +7,5% w lokalnej walucie. Notowaniom tamtejszych indeksów sprzyjały spadające ceny ropy w październiku (nawet o ponad -20,0% od tegorocznego szczytu). Turcja jest importerem czarnego złota, a jego przecena ma pozytywne przełożenie na rachunek obrotów bieżących tego kraju. Na świetnej koniunkturze giełdy w Stambule skorzystały fundusze akcji tureckich. Ich jednostki wzrosły średnio o +10,8% w PLN, a najlepszy z nich UniAkcje: Turcja (UniFundusze FIO) zyskał +12,6%.
Dobre wyniki wypracowały również klientom fundusze akcji amerykańskich +2,7% w PLN (w tym wypadku stopy zwrotu zwiększyło umocnienie dolara), a także fundusze akcji azjatyckich bez Japonii. Drugie z wymienionych rozwiązań korzystają na dobrej koniunkturze na giełdzie Państwa Środka. W ostatnich tygodniach inwestorzy chętniej kupują akcje spółek z tego regionu, ze względu na zwiększenie dostępności do chińskiego rynku kapitałowego, a także nadzieję na luzowanie polityki monetarnej przez bank centralny Państwa Środka.
Po dobrym wrześniu spadki wróciły z kolei na polski rynek akcji. Indeks szerokiego rynku WIG stracił w październiku -1,7%. Najsłabiej spisał się segment średnich spółek z GPW, który stracił ponad -2,4%. Stopy zwrotu indeksów WIG20 i sWIG80 wyniosły z kolei -1,5% oraz -1,3%. Fundusze akcji polskich o uniwersalnej strategii straciły -1,8%.
Większość z nich odnotowało ujemny wynik, choć zdarzyło się też kilka wyjątków. Dodatnią stopę zwrotu wypracowało 5 rozwiązań, najwięcej +1,0% zyskał w październiku Investor Akcji (Investor FIO). Z niższymi wynikami musieli liczyć się również klienci funduszy akcji polskich małych i średnich spółek, których średnia stopa zwrotu wyniosła -2,1%. Wszystkie fundusze sklasyfikowane przez nas w tej grupie odnotowały ujemne wyniki w październiku, a najsłabsze z nich straciły ponad -3,0%.
Z kolejnym miesiącem dobrej koniunktury mieliśmy natomiast do czynienia na rynku długu.
Rentowności obligacji 10-letnich na najpopularniejszych rynkach – amerykańskim i niemieckim odnotowały kolejny spadek (ich ceny wzrosły), miało to wpływ na koniunkturę na innych rynkach, w tym polskim. Do pozytywnych czynników, sprzyjających cenom obligacji należała rosnąca niechęć do ryzyka inwestorów, słabe dane makro oraz utrzymująca się niska inflacja na Starym Kontynencie. Z kolei na spadek rentowności papierów emitowanych przez Skarb Państwa miała również wpływ obniżka stóp procentowych przez RPP o -50 pb. na październikowym posiedzeniu. Indeks IROS mierzący zmiany ich cen zyskał +1,8% w minionym miesiącu. Z bardzo dobrymi wynikami mieliśmy natomiast do czynienia w przypadku papierów o dłuższym terminie zapadalności. Indeks IROS-10 wzrósł aż o +4,1% w październiku.
Z kolei licząc od początku roku stopa zwrotu wyniosła aż +17,7%. Dzięki świetnej koniunkturze na rynku długu, bardzo dobre wyniki wypracowały fundusze, których zarządzający inwestują głównie w polskie papiery skarbowe. Rozwiązania dłużne o uniwersalnej strategii zyskały +1,1% w październiku, a fundusze polskich papierów skarbowych +1,4%. W obu przypadkach był to już 9. miesiąc z rzędu z dodatnim wynikiem. Do najlepszych przedstawicieli wymienionych grup należały trzy fundusze KBC TFI: KBC Portfel Obligacyjny (KBC Portfel VIP SFIO), KBC Delta (KBC Biznes SFIO) oraz KBC Papierów Dłużnych (KBC FIO) – ich stopy zwrotu w październiku przekroczyły +2,1%.
Ostanie tygodnie nie były z kolei łatwe dla inwestorów z rynku surowców i metali szlachetnych. Ceny kontraktów na złoto spadły poniżej 1200 USD, czyli poziomu który dla części kopalń jest niższy od kosztów wydobycia. W skali miesiąca złoto straciło -3,0%. Jeszcze niższe były wyniki funduszy, których zarządzający inwestują na rynku żółtego kruszcu, w większości przypadków wahały się od -2,0% (Investor Gold FIZ) do -4,7% (Superfund Goldfuture w USD i Investor Gold Otwarty). Bardzo trudny miesiąc mają natomiast za sobą klienci funduszu PKO Złota, który stracił aż -17,5%. Aktywa funduszu lokowane są w akcje spółek operujących na rynku złota i innych metali szlachetnych. Poziom zmienności notowań w większości przypadków jest więc wyższy niż cena żółtego kruszcu.
Zespół Analiz Online