Ponad jedna trzecia Polaków wraca do kraju z obcą walutą i jej nie wydaje

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Visa Europe, znacząca ilość gotówki w obcej walucie „kurzy się” w polskich domach po powrocie z podróży za granicę. Podróżujący Polacy1 – według swojej własnej oceny – przywieźli w ostatnich trzech latach z takich wyjazdów łącznie ponad 1,2 mld złotych2. 34% badanych ulega „gorączce zakupów” tuż przed powrotem do kraju, chcąc na siłę pozbyć się pozostałej gotówki w obcej walucie, natomiast 27% deklaruje, że wymieni ją w kantorze po powrocie.

Wyniki badania Visa Europe dotyczącego płatności transgranicznych pokazują, że ponad jedna trzecia (34%) podróżujących Polaków przyznaje się do przechowywania pozostałej gotówki niewydanej podczas pobytu za granicą. Badani z tej grupy ocenili, że średnio trzymają w domu niemal 240 złotych na osobę w euro, funtach, dolarach, koronach, forintach czy innych walutach. U 14% kwota ta przekracza równowartość 410 złotych.

Jednocześnie tak samo liczna grupa (34%) podróżujących Polaków deklaruje, że na zakończenie podróży zagranicznej stara się wydać pozostałości nieprzydatnej w kraju waluty np. na lotnisku przed odlotem – takie gorączkowe zakupy w ostatniej chwili sprowadzają się na ogół do wydatków niepotrzebnych.

„Korzystanie z karty Visa podczas podróży zagranicznych pozwala lepiej kontrolować wydatki, a przy tym jest bardziej wygodne i bezpieczne w porównaniu z gotówką. Płacąc kartą wydajemy jedynie tyle pieniędzy, ile chcemy wydać i dzięki temu ograniczamy ilość gotówki w obcej walucie, która pozostaje nam w portfelu” – komentuje Małgorzata OShaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej, Visa Europe.

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Visa Europe, w przypadku transakcji w kraju 61% podróżujących Polaków woli płacić kartą w porównaniu z innymi sposobami płatności, jednak w odniesieniu do płatności dokonywanych za granicą odsetek ten spada do 34%. Jednym z głównych powodów niechęci do korzystania z kart podczas podróży zagranicznych jest niesłuszna obawa o brak możliwości płacenia nimi w miejscu docelowym podróży. Karty Visa akceptowane są w 38 milionach placówek w ponad 200 krajach. Dodatkowo – w razie potrzeby – gotówkę można wypłacić za pomocą karty Visa w niemal 400 tys. bankomatów w samej tylko Europie.

1. Podróżującym nazywana jest tu osoba, która odbyła podróż zagraniczną przynajmniej raz w ciągu ostatnich trzech lat.

2. Kwota wyliczona na podstawie raportu Głównego Urzędu Statystycznego pt. „Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2015 r.” oraz wyników badania „2015 Cross Border Spending” przeprowadzonego na zlecenie Visa Europe.

Metoda obliczeń: Liczba Polaków w wieku produkcyjnym X procentowy udział podróżujących Polaków X procent podróżujących Polaków przechowujących w domu pozostałości walut zagranicznych X średnia kwota przechowywanej waluty zagranicznej

Pytanie zadane respondentom: „Zakładając, że na koniec wyjazdu zagranicznego pozostał/-a Pan/Pani z pewną kwotą pieniędzy w walucie obcej, która z podanych niżej możliwości wydaje się Panu/Pani najbardziej prawdopodobna?”

34% odpowiedziało: „Nie wydam ich i będę je trzymać w domu”.

34% odpowiedziało: „Na pewno wydam je przed powrotem do kraju”.

27% odpowiedziało: „Po powrocie wymienię je w kantorze”.

Pytanie zadane respondentom: „Jak Pan/Pani sądzi: jaką kwotę w niewydanej walucie obcej przechowuje Pan/Pani w domu?”

Średnia: 239 złotych

2015 Cross Border Spending” – badanie Visa Europe dotyczące płatności transgranicznych

O ile nie zaznaczono inaczej, wszystkie dane liczbowe dotyczą wyników badania przeprowadzonego na zlecenie Visa Europe przez agencję Populus, obejmującego 2 tys. dorosłych osób (w wieku powyżej 18 lat) w następujących 16 krajach: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Wielka Brytania i Włochy. Badanie przeprowadzono w okresie 6-23 marca 2015 r. na reprezentatywnych próbach w każdym kraju.