Poradnik „Dziecko z karta na wakacjach”

1. Korzystając z niedużych dziennych limitów wypłat i płatności kartą dziecko nauczy się rozsądnego wydawania pieniędzy, tak aby wystarczyło mu na cały letni pobyt.

2. Ułatwimy dziecku płacenie za wakacyjne wydatki w kraju, a za granicą uprościmy płacenie w obcej walucie, co jest istotne, jeśli dziecko podróżuje przez wiele krajów.

3. W razie potrzeby możemy szybko dopłacić potrzebną kwotę na rachunek dziecka, bez względu na to, czy wypoczywa ono 50 czy 500 km od domu. Warto wybrać bank, w którym przelew z własnego konta na konto dziecka można zlecić on line np. telefonicznie albo przez Internet. Wtedy przelane pieniądze znajdą się natychmiast na rachunku dziecka.

4. Karta zminimalizuje ryzyko utraty pieniędzy w wyniku kradzieży lub zagubienia. Utraconą kartę można zastrzec przez telefon, a utracona gotówka jest raczej nie do odzyskania. Wybierając kartę zwróćmy uwagę na Pakiet Bezpieczna Karta. Jeśli bank oferuje ubezpieczenie kart, warto je dodatkowo aktywować, aby uchronić się przed ryzykiem strat.

5. Wybierzmy dla dziecka konto w banku, który posiada dobry serwis internetowy. Będziemy mogli na bieżąco orientować się w transakcjach dziecka, które zostaną pokazane natychmiast po wykonaniu.

Co dziecko powinno wiedzieć o korzystaniu z karty:

6. PIN-u nie wolno ujawniać kolegom, a samej karty nie wolno nikomu pożyczać.

7. Karty należy pilnować jak gotówki. W razie zagubienia lub kradzieży natychmiast zawiadomić bank albo rodziców.

8. Płacąc kartą należy sprawdzić kwotę na potwierdzeniu transakcji przed podpisaniem.

9. Korzystając z bankomatu należy unikać miejsc słabo oświetlonych. Nie powinno się też wypłacać gotówki, jeśli w pobliżu kręci się jakaś podejrzana osoba albo ktoś oferuje pomoc np. chce pokazać, jak wprowadzić PIN.

10. Przy każdej transakcji czy wypłacie gotówki należy pamiętać o zabraniu karty.

Co koniecznie trzeba zrobić przed wyjazdem dziecka:

11. Zapisać numer karty i numer telefonu do banku tak, aby łatwo odnaleźć te informacje, jeżeli trzeba będzie zastrzec kartę,

12. Przećwiczyć z dzieckiem płacenie kartą i podejmowanie gotówki w bankomacie.

O czym warto pamiętać:

13. Po wakacjach możemy wykorzystać otwarty rachunek młodzieżowy do wpłacania naszemu dziecku kieszonkowego. Dzięki temu dziecko będzie regularnie otrzymywać ustaloną kwotę i uczyć się gospodarowania swoimi finansami.