Potwierdzają się informacje PRNews.pl: iPKO będzie dostępne w wersji RWD

Kilka dni temu napisałem, że PKO BP pracuje nad nową wersją iPKO, która będzie dostępna w wersji RWD. Były to informacje nieoficjalne. Dziś bank podał mi więcej szczegółów na temat projektu.

PKO Bank Polski rozpoczyna proces  modernizowania obecnego serwisu iPKO. Będzie się przy tym kierował metodykami zwinnymi, tzw. Agile. Być może pamiętacie, że podobny proces prac obowiązywał w Citi Handlowym przy projektowaniu systemu bankowości internetowej CitiBank OnLine. Najprościej rzecz ujmując, chodzi o to, że system modyfikowany jest na bieżąco i ewoluuje zgodnie z obecnymi trendami. W PKO BP zamiast wdrażać całkiem nową bankowość internetową, będą modernizować obecną wersję dokładając do niej kolejne cegiełki i szlifując funkcjonalności.

PKO BP

Na początek bank zajmie się sekcją przelewów, która zostanie uproszczona tak, by klientom wygodniej było zlecać tego typu operacje. Jej nową wersję powinniśmy zobaczyć już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Później na warsztat trafią kolejne opcje systemu. Na sam koniec – mniej więcej w połowie 2019 roku – system zyska funkcje responsywne (RWD). Wówczas klienci będą mogli go wygodnie obsługiwać na urządzeniach mobilnych. Jak powiedzieli mi przedstawiciele banku, cały proces ma być ewolucyjny, a nie rewolucyjny. Zdecydowano się na takie podejście między innymi z tego względu, że bank nie chce ponownie migrować całej bazy na nowy system.

Elementy RWD pojawią się też w aplikacji IKO. Podobnie jednak jak w przypadku iPKO, zmiany nie będą rewolucyjne. Niektóre sekcje będą zaciągały kod HTML z serwisu RWD – tak, jak ma to miejsce w ING Banku Śląskim.

W trakcie prac nad iPKO (oznaczonym roboczo numerem 3) prowadzone będą inne projekty. Bank dostosowując się do przepisów PSD II wdroży moduł, dzięki któremu jego klienci będą mogli podpiąć do bankowości internetowej konta z innych banków. Pisałem niedawno, że nad podobnym projektem pracuje brytyjski bank HSBC, który uruchamia platformę zgodną z założeniami tzw. „open banking”.