Powrót niepewności

Komentarz poranny FMC Management.

Ucieczka w dolary

W dniu wczorajszym po tendencji wzrostowej na głównej parze walutowej, która do godziny 13:45 wyniosła kurs do poziomu 1,4050, nastąpiła drastyczna zmiana sił. Dolar zaczął się umacniać praktycznie nieprzerwanie i w konsekwencji o godzinie 8:10 para EUR/USD testowała poziom 1,3870. Wszystko za sprawę rosnącej niepewności co do wyników amerykańskich spółek. Rynek, który ostatnio reagował bardzo optymistycznie na wieści o możliwym ożywieniu pod koniec tego roku, aktualnie obawia się, iż były to przedwczesne spekulacje.

Osłabienie walut krajów wschodzących

Jak to najczęściej bywa, gdy tylko na świecie wzrasta niepewność, towarzyszy jej powrót w bezpieczne aktywa denominowane w dolarach, a tym samym kapitał wycofuje się z krajów wschodzących. Analogiczna sytuacja miała miejsce w dniu wczorajszym. Złoty osłabiał się wobec euro i jeszcze silniej wobec dolara. Dziś o godzinie 8:20 kursy EUR/PLN i USD/PLN wynosiły kolejno 4,4061 i 3,1784, wobec wczorajszych minimów na poziomach 4,3543 i 3,1060.

Silna przecena na Wall Street

Wczorajszy wzrost niepewności co do bieżącego stanu gospodarki oraz jej perspektyw, znalazł odzwierciedlenie w silnych spadkach amerykańskich indeksów giełdowych. S&P500 osunął się do poziomu 881,03 punktów (-1,97%). Ponadto, poranne zachowanie kontraktów nie wskazuje na możliwość wystąpienia silnego odbicia. Można się spodziewać, iż zachowanie naszego parkietu nie będzie dziś lepsze.

Dynamika PKB w Strefie Euro

Dzisiejsza sesja ponownie nie przyniesie zbyt wielu nowych publikacji makro. Jedyną zaplanowaną wiadomością, która pojawi się na rynku będzie ostateczny odczyt dynamiki PKB za I kwartał tego roku w Strefie Euro. Dane te opublikowane zostaną o godzinie 11:00, a oczekiwania inwestorów wskazują, że nie będzie żadnych zmian w porównaniu z poprzednim odczytem, który wyniósł -4,8% r/r. Jedynie większa różnica między aktualną wartością a prognozami może sprawić, że wiadomość ta będzie miała jakiś wpływ na zachowanie inwestorów.

Andrzej Sowiński

FMC Management

Źródło: FMC Management