Powstania śląskie na monetach NBP

Z okazji 90. rocznicy wybuchu trzeciego powstania śląskiego w najbliższą środę, 7 września, Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu dwie monety upamiętniające trzy powstania śląskie z lat 1919-1921: srebrną dziesięciozłotówkę oraz dwa złote ze stopu Nordic Gold.

Awers monety srebrnej przedstawia fragment mapy Śląska w granicach zgodnych z postulatami terytorialnymi, zgłaszanymi po plebiscycie na Górnym Śląsku w 1921 r. Na tle mapy można zobaczyć stylizowany śląski krajobraz, a obok, z prawej strony, wizerunek orła. Głównym motywem rewersu są postacie trzech powstańców śląskich, wpisane w kontur fragmentu mapy Śląska. Moneta srebrna o nominale 10 zł i średnicy 32 mm została wybita w nakładzie 50 tysięcy sztuk.

Źródło: NBP.

Na rewersie monety dwuzłotowej ze stopu Nordic Gold uwidoczniono półpostacie powstańców śląskich z karabinami, które dzielą graficznie monetę na trzy części oznaczone datami kolejnych powstań śląskich: 1919, 1920 i 1921. Dwa złote o średnicy 27 mm zostało wybite w nakładzie 800 tysięcy sztuk. Od 7 września monety dwuzłotowe można będzie zamieniać po cenie nominalnej w kasach Oddziałów Okręgowych NBP.

Źródło: NBP.

Wizerunki monet zaprojektował Grzegorz Pfeifer, a tradycyjny awers dwuzłotówki z orłem – Ewa Tyc-Karpińska.

Moneta srebrna „Powstania śląskie” była licytowana w systemie Kolekcjoner www.kolekcjoner.nbp.pl w dniach 22-26 sierpnia 2011 r. Ustalona cena emisyjna to 92 zł.

Źródło: NBP