Pracodawco, przygotuj pracownikowi posiłek!

Zgodnie z nowymi rozporządzeniami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pracodawca odpowiada za co najmniej jeden w ciągu ośmiu godzin pracy, posiłek pracowniczy.

Rozporządzenie ma na celu chronić prawa pracownika, a także zapewnić mu komfort w zakresie spożywania posiłków. Projekt konsultowany był z Ministerstwem Zdrowia, jako że choroby wynikające z nieprawidłowego odżywiania się Polaków stają się powoli chorobami cywilizacyjnymi – pośpiech, stres i nieprawidłowy dobór składników odżywczych, sprzyjający chorobom układu pokarmowego, a także znacznemu spadkowi odporności organizmu.

W dużych firmach, zatrudniających powyżej 50 pracowników, najlepszym rozwiązaniem wydaje się być odpowiednia firma cateringowa. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii – posiłki powinny być dowożone zaraz po sporządzeniu, powinny być ciepłe i sporządzone ze świeżych składników, zawierających odpowiednią ilość witamin, a także o odpowiedniej liczbie kalorii.

Dobrze skomponowane drugie śniadanie powinno zawierać porcję warzyw lub owoców. Posiłek nie powinien być zbyt syty, ponieważ powoduje to spadek koncentracji pracownika, często też pełny brzuch może się wiązać z uczuciem senności czy po prostu – poczuciem ciężkości. Dobrze, aby w zestawie znalazły się słodycze – baton czekoladowy czy kilka cukierków. Kakao poprawia znacznie samopoczucie, a przekąski tego typu skutecznie oddalają uczucie głodu i podnoszą sprawność intelektualną organizmu.

W małych i średnich przedsiębiorstwach korzystanie z usług firmy cateringowej może zbyt mocno obciążać budżet firmy. W cenę jednego posiłku wchodzi nie tylko koszt samych składników potrzebnych do jego przygotowania, koszt transportu czy pracy osób przygotowujących posiłek, także koszty stałe firmy cateringowej. Po analizie możliwych kosztów może okazać się, że outsourcing tych usług jest nieopłacalny. Wtedy warto pomyśleć o samodzielnym przyrządzaniu posiłków dla pracowników.

Samodzielne wykonywanie zakupów oraz przyrządzanie posiłków może okazać się dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców z sektora MSP. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych regułach:

– produkty spożywcze przeznaczone do wykorzystania powinny być świeże, należy zawsze uważnie kontrolować ich datę ważności
– produkty tego wymagające nalezy przechowywać w lodówce
– owoce i warzywa należy przed spożyciem dokładnie umyć pod bieżącą wodą
– przy przygotowaniu posiłku należy uwzględnić potrzeby i preferencje danego pracownika (zwrócić szczególną uwagę na np. Uczulenia)

Według rozporządzenia ministra pomieszczenie do przygotowania posiłków pracowniczych musi być odpowiednio wydzielone, wykafelkowane i spełniać obowiązujące normy sanitarne i BHP.

Posiłek pracowniczy przygotowany samodzielnie przez pracodawcę to nie tylko oszczędność środków pieniężnych, to także ogromna satysfakcja i silniejsza więź pomiędzy nim, a pracownikiem. Z pewnością pracownik będzie umiał docenić starania pracodawcy w tym zakresie, co może przełożyć się na lepszą jakość wykonywanej pracy, a z pewnością zaowocuje lepszym i bardziej entuzjastycznym podejściem pracownika do przedsiębiorstwa.

Źródło: Bankier.pl