52% polskich studentów rozpoczyna pracę już na pierwszym roku, lub jeszcze przed rozpoczęciem studiów, wynika z ankiety aktywności zawodowej studentów, przeprowadzonej przez serwis infoPraca.pl pomiędzy listopadem 2008 r. a styczniem 2009 r.
23% osób, które wzięły udział w badaniu, nigdy nie pracowało, ale tylko 11% osób nie jest zainteresowanych znalezieniem pracy przed ukończeniem edukacji. Ważnym czynnikiem, sprzyjającym w wyborze konkretnej firmy, jest możliwość pogodzenia pracy ze studiami poprzez elastyczny czas pracy lub niepełny wymiar godzin. Jak wynika z ankiety, 15% spośród studentów szukających pracy w serwisie infoPraca.pl, to grupa osób, które mają już pracę, ale jednocześnie rozglądają się za inną. Wśród najważniejszych czynników, które decydują o poszukiwaniu pracy przez studentów, respondenci wymieniali szansę na wzbogacenie CV, zdobycie doświadczenia zawodowego oraz konieczność zarobienia na czesne i zakwaterowanie. Grupa respondentów, którzy wzięli udział w badaniu wyniosła 700 osób. Ankieta miała na celu poznanie sytuacji studentów na rynku pracy w Polsce i była dostępna na stronach infoPraca.pl oraz Praca.Onet.pl.
„Studenci należą do najaktywniejszych osób na dzisiejszym rynku pracy. Nawet gdy mają stałe zatrudnienie, aktywnie poszukują ciekawszej pracy, która przełoży się na zdobycie nowych doświadczeń i w przyszłości pozwoli na znalezienie dobrze płatnej posady. Wczesne podjęcie pracy sprzyja także możliwości określenia i doprecyzowania swoich oczekiwań i wyobrażeń odnośnie przyszłej kariery” – mówi Beata Szilf-Nitka, Dyrektor Generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl. „Studia to czas, kiedy można spróbować pracy w różnych branżach, porównać i spokojnie zastanowić się, która ścieżka zawodowa będzie dla nas najlepsza. Dzisiaj absolwent uczelni wyższej powinien pochwalić się nie tylko dyplomem, czy zaświadczeniem ukończonych kursów. Obok formalnego wykształcenia, najbardziej cenione przez pracodawców jest doświadczenie zawodowe. Studenci doskonale zdają sobie z tego sprawę, co wyraźnie odzwierciedlają wyniki przeprowadzonego przez nas badania Żeby ułatwić studentom rozpoczęcie kariery zawodowej, od kilku miesięcy udostępniamy dla nich specjalny kanał, na którym publikowane są oferty pracy i praktyk skierowane specjalnie do tej grupy.”
Wysokie koszty związane ze studiami, szczególnie dotyczące osób uczących się poza miejscem swojego zamieszkania, są jednym z powodów do łączenia nauki z pracą. Najbardziej obciążające dla studenckich budżetów są wydatki związane z wynajęciem mieszkania, opłaceniem czesnego i podróżami do rodzinnych miejscowości. W następnej kolejności studenci przeznaczają pieniądze na rozrywkę, odkładają na wakacje i sprzęt elektroniczny, taki jak laptopy i przenośne odtwarzacze muzyki.
Ankietowani nie mają zbyt wysokich wymagań finansowych. Wśród deklarowanego wynagrodzenia netto, jakiego oczekują, aż 70% respondentów wskazało, że chcieliby zarabiać do 2 tysięcy PLN. 17% ankietowanych oczekuje zarobków w przedziale 2-3 tysiące złotych netto, natomiast 5% chciałoby zarabiać powyżej 3 tysięcy. Dla ponad połowy respondentów, ważne jest, żeby praca była zgodna z kierunkiem wybranych studiów. Dla 20% nie ma to znaczenia. Dla tej grupy celem nadrzędnym jest wysokość zarobków.
Studenci są najbardziej mobilną grupą na współczesnym rynku pracy. Wykazują wysoką gotowość do pracy w zmiennym wymiarze godzinowym, chętnie zatrudniają się w firmach pracujących w trybie home office, a 70% ankietowanych nie wyklucza podjęcia pracy za granicą
Źródło: InfoPraca.pl