Prawa pasażera: opóźniony lot samolotem

Przedłużający się pobyt na lotnisku to strata czasu i nerwów. Żeby nie był też stratą pieniędzy, warto domagać się od przewoźnika wypełnienia obowiązków wobec pasażerów w razie opóźnionego lotu.

Nadprogramowe godziny spędzone w podróży budzą frustrację, a nierzadko zwyczajnie rujnują plany. Przewaga linii lotniczej nad pasażerem czy nawet wszystkimi pasażerami, których samolot miał zabrać na pokład wydaje się bezdyskusyjna. Między innymi dlatego unijne przepisy zabezpieczają turystów na okoliczność nieprzewidzianych zdarzeń, za które odpowiedzialność ponosi przewoźnik. Podróżujący zmuszeni znacznie wydłużyć swą podróż z racji opóźniającego się lotu, mają kilka zasadniczych przywilejów.

Prawo do opieki i rezygnacji z lotu

Każdemu, kto nabył bilet na niefortunny, wyraźnie opóźniający się lot przysługuje prawo do opieki. Rozumie się przez nie wyżywienie (posiłki i napoje), transport pomiędzy lotniskiem a miejscem noclegu, a także zakwaterowanie w hotelu, kiedy zaistnieje konieczność przeczekania nocy lub przedłużenia pobytu pasażera w danym miejscu. Dodatkowo, każdemu pasażerowi przysługuje dwukrotny bezpłatny dostęp do środków łączności (telefon, teleks, faks lub e-mail).

Uwaga:
Pasażerowie powinni zostać w pełni poinformowani o ich prawach wynikających z dużego opóźnienia ich lotów, tak by mogli skutecznie korzystać z przysługujących im praw.

Prawo do takiej opieki przysługuje pasażerom, jeżeli ich lot opóźnia się:

Jeśli oczekiwanie na lot wydłuża się do ponad 5 godzin, pasażerowi przysługuje dodatkowo prawo do rezygnacji z lotu, za co uzyska zwrot ceny biletów. Pełną kwotę otrzyma, gdy znajduje się w porcie rozpoczynającym podróż zapisaną na bilecie, częściowy zwrot kosztów – gdy znajduje się w porcie pośrednim (wówczas linia lotnicza powinna zapewnić również powrót do pierwotnego portu podróży w możliwie najkrótszym czasie). Przewoźnik ma obowiązek wypłacić klientowi należność w ciągu 7 dni.

Jeśli zatem pasażer dotrze do celu nawet po ponad 5 godzinach od deklarowanego przez przewoźnika czasu przybycia na miejsce, zwrotu kosztów biletów nie będzie, bowiem doszło do zrealizowania usługi.

Chociaż prawo do opieki przynależy w takiej sytuacji każdemu z turystów, obowiązkiem linii lotniczej jest zadbać w pierwszej kolejności o najsłabszych, tj. dzieci podróżujące bez dorosłych opiekunów, osoby mające specjalne potrzeby czy o ograniczonej zdolności poruszania się i im towarzyszących.

Prawo do odszkodowania

Oprócz tego, w niektórych przypadkach pasażerowie mogą się ubiegać o finansowe odszkodowanie za opóźniony lot. Trybunał Sprawiedliwości uznał w swych orzeczeniach (C-402/07 i C-432/07), że mowa o sytuacji, w której pasażerowie dotarli do celu przynajmniej trzy godziny po pierwotnie przewidzianej przez przewoźnika porze przylotu.

Odszkodowanie może wynosić:

O pieniądzach nie będzie jednak mowy, jeśli przewoźnik udowodni, że do opóźnienia doszło nie z jego winy, ale za sprawą np. działania sił przyrody – mgieł, burz, wyładowań atmosferycznych, opadów deszczu, śniegu, gradu, porywistych wiatrów czy pyłu będącego następstwem erupcji wulkanu, na które przewoźnik nie ma wpływu.

Działanie tych samych czynników nie zwalnia jednak linii lotniczej z obowiązku zapewnienia pasażerom innej wspomnianej wcześniej opieki.

W poszukiwaniu sprawiedliwości

Obsługujący lot powinien poinformować swoich pasażerów (w miejscu odpraw pasażerów, w widocznym punkcie) o przysługujących im prawach, by w razie potrzeby mogli z nich skorzystać. Jeśli przewoźnik, którego lot istotnie opóźnił się, nie wywiązał się ze swoich obowiązków, pasażerowie mogą złożyć do niego reklamację. Procedura jej składania powinna być zapisana w regulaminie każdej linii lotniczej.

Jeżeli pasażer nie zgadza się z efektem rozpatrzenia reklamacji przez przewoźnika, może zgłosić się ze skargą (pobierz formularz skargi) do prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a sprawa trafi do Komisji Ochrony Praw Pasażerów.

Malwina Wrotniak
Kontakt: m.wrotniak@bankier.pl

Źródło: Bankier.pl