Prawie 80% wzrostu zysku oraz najwyższa ocena ratingowa Grupy PZU

W I półroczu 2009 roku Grupa PZU zebrała 8.278,1 mln złotych z tytułu składek ubezpieczeniowych, osiągając zysk netto w kwocie 2.379,6 mln złotych. Znaczny przyrost zysku netto w stosunku do wyniku I półrocza poprzedniego roku jest efektem nowej strategii Grupy oraz lepszych wyników z działalnoœci inwestycyjnej Spółek Grupy.

Pomimo pogarszającej się sytuacji ekonomicznej w I połowie 2009 roku Grupie PZU udało się uzyskać wzrost składki w ubezpieczeniach grupowych na życie i ubezpieczeniach majątku. W grupach ubezpieczeń komunikacyjnych, ze względu na rynek i strukturę portfela PZU, zanotowano spadek składki. Z uwagi na potencjalne ryzyko koncentracji aktywów Grupa PZU ograniczyła sprzedaż ubezpieczeń bankowych.

Wynik techniczny Grupy PZU po I półroczu 2009 roku osiągnął wartość 2.208,9 mln złotych, co stanowiło wzrost o 36,3% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Na poprawę wyniku technicznego w znacznym stopniu wpłynęły bardzo dobre wyniki z działalności inwestycyjnej w PZU Życie SA. Grupa PZU osiągnęła w I półroczu 2009 roku wynik z działalności inwestycyjnej w kwocie 1.552,2 mln złotych wobec 181,6 mln złotych rok wcześniej.

Podstawowe wskaźniki wypłacalności dla Grupy PZU i spółek Grupy w I półroczu 2009 roku pozostały na bardzo wysokim poziomie, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo klientów i wiarygodność rynkową w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego. Dobre wyniki finansowe, wskaźniki pokrycia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych aktywami oraz wysoki poziom kapitałów własnych Grupy, wielokrotnie przewyższających poziomy wymagane prawem (margines wypłacalności i kapitał gwarancyjny), potwierdzają bardzo dobrą kondycję finansową Grupy PZU.

16 lipca 2009 roku agencja ratingowa Standard & Poors podniosła ocenę ratingową  (ocena siły finansowej i długoterminowy rating kredytowy) PZU SA i PZU Życie SA z „A-” na „A”. Tym samym PZU uzyskał najwyższą ocenę ratingową w historii i posiada obecnie najwyższy rating przyznany przez S&P polskiej instytucji finansowej. Jednocześnie agencja utrzymała perspektywę ratingową dla PZU na poziomie stabilnym.

PZU SA

Przypis składki w PZU SA po I półroczu 2009 roku wyniósł 4 230,9 mln złotych. Wyższą składkę rok do roku zebrano w grupach ubezpieczeń majątkowych, rolnych, pozostałych OC i assistance komunikacyjnych. Niższa sprzedaż ubezpieczeń AC i OC komunikacyjnych była konsekwencją pogłębiającego się kryzysu w branży motoryzacyjnej. Spadek wyniku technicznego o 30,8% do kwoty 402,9 mln złotych, w stosunku do wyniku za I półrocze 2008 roku, wynikał głównie z niższej składki przypisanej oraz przyrostu odszkodowań z ubezpieczeń komunikacyjnych, majątkowych i rolnych. PZU SA także w sposób świadomy nie przedłużał umów ubezpieczeniowych z permanentnie nierentownymi klientami, szczególnie z sektora korporacyjnego.

Spółka utrzymała koszty działalności ubezpieczeniowej na poziomie zbliżonym do I półrocza 2008 roku (nieznaczny wzrost o 1,3%). Ogólny wskaźnik kosztów działalności ubezpieczeniowej wzrósł o 0,2 p.p. w stosunku do wartości na koniec I półrocza 2008 roku. Koszty stałe Spółki pozostają pod ścisłą kontrolą – wzrost w stosunku do roku ubiegłego o 0,3%.

Wynik z działalności lokacyjnej PZU SA po I półroczu 2009 roku ukształtował się na poziomie 688,2 mln złotych, czyli o 440,6 mln złotych więcej niż w I półroczu 2008 roku (bez uwzględnienia dywidendy z PZU Życie SA w kwocie 1.419,1 mln złotych w I półroczu 2009 roku i 2.167,3 w I półroczu 2008 roku). W analizowanym okresie Spółka zanotowała bardzo dobre wyniki zarówno z papierów dłużnych, jak i akcji oraz instrumentów pochodnych – wyższe odpowiednio o 146,7 mln złotych, 206,5 mln złotych i 40,7 mln złotych od wyników osiągniętych rok wcześniej.

W efekcie znacznie wyższych dochodów z działalności lokacyjnej, wynik finansowy netto Spółki był o 202,8 mln złotych wyższy od wyniku w I półroczu roku ubiegłego i wyniósł 770,3 mln złotych (bez uwzględnienia dywidendy z PZU Życie SA).

PZU Życie SA

Przypis składki w PZU Życie SA po I półroczu 2009 roku wyniósł 3 918,6 mln złotych. Wyższą składkę rok do roku zebrano w ubezpieczeniach grupowych oraz – w mniejszym stopniu – w indywidualnych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Spółka znacznie ograniczyła sprzedaż polis w segmencie ubezpieczeń bankowych o charakterze inwestycyjnym, ze względu na potencjalne ryzyko koncentracji aktywów.

Dzięki poprawie wyników inwestycyjnych wynik techniczny w ubezpieczeniach na życie był wyższy o 71,5% od wyniku za I półrocze roku poprzedniego i zamknął się kwotą 1.832,4 mln złotych.

Po I półroczu 2009 roku koszty stałe Spółki pozostają pod kontrolą – zmiana rok do roku poniżej poziomu inflacji (+1,5%). Koszty działalności ubezpieczeniowej PZU Życie SA wzrosły o 10,7% w porównaniu do I półrocza poprzedniego roku. Wzrost ten spowodowany był zarówno zwiększeniem kosztów akwizycji (wzrost prowizji ze względu na rosnący udział brokerów w sprzedaży ubezpieczeń grupowych), jak i przyrostem kosztów administracyjnych.

Spółka osiągnęła dochody z lokat na poziomie 898,2 mln złotych, w porównaniu ze stratą z roku ubiegłego w kwocie 13,3 mln złotych (łącznie z lokatami na ryzyko i rachunek ubezpieczającego). Wynik z działalności lokacyjnej jest znacznie wyższy od wykonania I półrocza 2008 roku ze względu na wzrost przychodów netto ze wszystkich kategorii lokat, np. akcji o 401,0 mln złotych, dłużnych papierów wartościowych o 51,3 mln złotych, instrumentów pochodnych o 31,6 mln złotych i lokat terminowych o 58,1 mln złotych.

Wynik finansowy netto PZU Życie SA za I półrocze 2009 roku wyniósł 1.621,5 mln złotych i był wyższy niż wynik za I półrocze poprzedniego roku o 832,9 mln złotych (+105,6%).

Pozostałe spółki Grupy PZU

Wyniki finansowe PZU Ukraina za I półrocze 2009 roku były lepsze niż  
w I półroczu 2008 roku. Spółka zmniejszyła swoją stratę finansową, osiągając wynik netto na poziomie -8,5 mln złotych w porównaniu do straty na poziomie 23,9 mln złotych w I półroczu 2008 roku.

Strata finansowa netto PZU Litwa wyniosła 6,3 mln złotych w porównaniu do straty 4,9 mln złotych w I półroczu 2008. Na gorszych wynikach Spółki zaważyło umocnienie litewskiego lita o około 30%.

Wynik finansowy netto PTE PZU wyniósł w omawianym okresie 60,2 mln złotych i był niższy o 1,2 mln złotych w porównaniu do wyniku uzyskanego w I półroczu roku ubiegłego. Nieznaczne pogorszenie wyniku finansowego wynikało ze wzrostu kosztów działalności operacyjnej Spółki w związku z wyższymi nakładami na intensywnie prowadzone kampanie marketingowe. Wzrost ten został w znacznym stopniu zniwelowany wyższymi przychodami z tytułu opłaty manipulacyjnej  (+5,1%) i lepszym wynikiem z działalności finansowej Spółki (+8,1%). PTE PZU obniżyło koszty administracyjne (- 4,3 %), podczas gdy rynek zanotował w tym czasie wzrost o 20,6%. Aktywa OFE PZU na koniec I półrocza  br. wyniosły 20 816,6 mln złotych. O 48% w porównaniu z I półroczem  2008 roku wrosła liczba zwartych umów.

Wynik finansowy TFI PZU SA w I półroczu 2009 roku wyniósł 4 mln złotych wobec 6,1 mln złotych w I półroczu 2008 roku. Spadek zysku o 2,1 mln złotych był efektem niższych niż w analogicznym okresie roku ubiegłego przychodów, w tym głównie z tytułu opłat za zarządzanie aktywami. Było to spowodowane zmianą struktury aktywów – nastąpił spadek wielkości aktywów funduszy o wyższej stawce opłaty za zarządzanie (fundusze z większym udziałem akcji w portfelu).

Warto jednak zaznaczyć, że aktywa funduszy zarządzanych przez TFI PZU SA wzrosły na koniec pierwszego półrocza tego roku w porównaniu do stanu z końca czerwca 2008 roku o 7%, do 2.475,10 mln złotych. Jest to znacznie lepsza dynamika niż odnotowana w tym okresie przez rynek funduszy, który spadł o 19,9% (wg „Analizy Online”).

Udział Towarzystwa w rynku funduszy inwestycyjnych zwiększył się w tym czasie do 3,21%. TFI PZU SA zawdzięcza to m.in. zwiększeniu liczby klientów, dla których zarządza Pracowniczymi Programami Emerytalnymi (PPE), jak i uruchomieniu w lipcu 2008 roku funduszu zamkniętego sektora nieruchomości na potrzeby Grupy PZU. Jednak nawet nie uwzględniając tego funduszu w porównaniu rocznym, TFI PZU SA zanotowało lepszą dynamikę od rynku (spadek aktywów o 6,5%).

Podstawowe wskaźniki

Kapitały własne Grupy PZU na koniec czerwca 2009 roku osiągnęły wartość 21.448,9 mln złotych, co oznacza wzrost o 19,7% w stosunku do końca czerwca 2008 roku. Wskaźnik zwrotu z kapitału (zanualizowany ROE) dla Grupy PZU na koniec I półrocza 2009 roku utrzymuje się na wysokim poziomie i wynosi 23,7% (rok wcześniej wskaźnik zanualizowany ROE wyniósł 15,4%).

Spółki ubezpieczeniowe Grupy PZU utrzymały bardzo wysoki poziom pokrycia marginesu wypłacalności środkami własnymi. W PZU SA wyniósł on 1.442,3%, a w PZU Życie SA 366,4%. Stanowi to pełną gwarancję pokrycia przez PZU SA i PZU Życie SA wszystkich zobowiązań wobec swoich klientów i bezpieczeństwo powierzonych środków.

Źródło: PZU