Prezes BFG: Podwyższenie limitu gwarancji ma uspokoić klientów, ale banki w Polsce są bezpieczne

W jakich sytuacjach Bankowy Fundusz Gwarancyjny może interweniować?

– BFG może pomagać bankom, które mają problemy z wypłacalnością, w postaci udzielenia im pożyczek. Gdy dochodzi do upadłości banku, BFG jest instytucją gwarantującą depozyty. Ostatnia upadłość miała miejsce w Polsce bardzo dawno, tzn. w 2001 roku, i dotyczyła banku spółdzielczego, natomiast ostatnia upadłość banku komercyjnego – w 2000 roku. Od 2001 roku w polskim systemie bankowym nie ogłoszono upadłości żadnego banku.

A czy BFG przygląda się teraz któremuś z banków?

– Jednym z zadań ustawowych Funduszu jest analizowanie sytuacji finansowej banków, zwłaszcza z punktu widzenia tzw. systemu wczesnego ostrzegania, czyli identyfikowania ewentualnych zagrożeń. Takie analizy są robione na bieżąco. Analizy wskazują, że sytuacja banków w Polsce, z punktu widzenia ich wypłacalności i jakości aktywów, jest dobra.

Kiedy praktycznie gwarancje dla lokat bankowych wzrosną do równowartości 50 tys. euro?

– W ustawie, która została przyjęta przez parlament, jest zapisane, że nowy poziom gwarancji – 50 tys. euro w 100 proc. – zacznie obowiązywać w dniu opublikowania zmienionej ustawy. Okres na wejście w życie nowelizacji limitu gwarancji został skrócony, zwyczajowo jest to 14 dni od dnia ogłoszenia.

Kto zapłaci za te dodatkowe gwarancje dla lokat bankowych?

– Są dwa podstawowe źródła finansowania BFG. Jednym jest fundusz ochrony środków gwarantowanych (fośg), w którym są zgromadzone środki jako rezerwa na wypłatę ewentualnych kwot gwarantowanych. Drugim źródłem jest opłata roczna, którą banki wnoszą na rzecz BFG co roku w określonej wysokości. Wysokość stawek fośg i opłaty określa Rada Funduszu do końca listopada każdego roku i obecnie trwają analizy dotyczące wysokości stawek na przyszły rok. W analizach uwzględniany jest oczywiście poziom potencjalnych zobowiązań Funduszu przy limicie gwarancji, podniesionym do 50 tys. euro. Wspomnieć należy, że w sytuacjach kryzysowych Fundusz może korzystać z dodatkowych źródeł finansowania. Przykładowo BFG może otrzymać dotacje z budżetu państwa oraz kredyt krótkoterminowy z NBP.

Jaką kwotą dysponuje w tej chwili BFG? Od przyszłego roku składki wnoszone do Funduszu przez banki będą wyższe, depozyty utrzymywane w bankach też będą wyższe. Banki mogą podwyżki przenieść na klienta? Czy efekt psychologiczny nie byłby mocniejszy, gdyby pełnymi gwarancjami objąć wszystkie depozyty?

Rozmawiał Roman Grzyb
Więcej: Gazeta Prawna 12.11.2008 (221) –forsal.pl – str.A10