Prezesi nie dostaną premii?

„Prezesi banków, których spółki matki uzyskały w tym roku pomoc od swoich rządów, mogą nie otrzymać premii za 2008 rok. Oficjalnie tego typu decyzje jeszcze nie zapadły i wciąż obowiązują regulaminy wypłacania bonusów ustalone przed rokiem. Mówi się jednak, że część zarządów nie ma co liczyć na bonusy, do jakich przyzwyczaiły ich ubiegłe lata. Powodem może być również niezrealizowanie założonych celów. W tym szeregu wymieniane są BRE Bank, Pekao i BZ WBK.”, pisze dziennik.

„- Nie wyobrażam sobie, aby prezes BRE Banku Mariusz Grendowicz otrzymał premię, a jego przełożony z Commerzbanku nie – mówi prezes jednego z banków. – Martin Blessing świadomie podjął decyzję o rezygnacji z wypłaty bonusówi obniżeniu pensji – odpowiada Paulina Rutkowska, rzecznik BRE Banku. Dodaje, że w polskiej instytucji takie decyzje nie zapadły. – Niewykluczone, że rada nadzorcza, uwzględniając sytuację makroekonomiczną i prognozowane spowolnienie w sektorze bankowym, zadecyduje o redukcji premii – dodaje Rutkowska.”, czytamy.

„W ubiegłym tygodniu UniCredit, właściciel Banku Pekao, poinformował, że zarząd włoskiej instytucji nie otrzyma premii […]. Magdalena Załubska-Król, rzecznik Pekao, zapewnia, że decyzja ta nie ma bezpośredniego przełożenia na wynagrodzenie zarządu polskiego banku. Wśród analityków powtarzana jest jednak nieoficjalnie opinia, że również Pekao postawiło przed sobą zbyt ambitne cele, których ze względu na słaby IV kwartał nie uda się zrealizować.”, czytamy dalej.

„Spekulacje ekspertów nie omijają również Banku Zachodniego WBK. Kilka dni temu rynki obiegła informacja o dokapitalizowaniu przez rząd w Dublinie Allied Irish Banks, inwestora strategicznego polskiej instytucji. W wypadku instytucji irlandzkiej na razie nie postanowiono jednako redukcji premii.”, podaje dziennik.

Banki w Polsce wypracowały po trzech kwartałach tego roku dobre wyniki finansowe. Na największe premie mogą liczyć przede wszystkim czołowi menedżerowie. Może to być jednak ostatni dobry rok dla bankowców, bo 2009 rok może przynieść pogorszenie wyników instytucji finansowych także w Polsce.

Więcej w „Parkiecie”.
Na podstawie: Piotr Rutkowski