Prezydent 2005 – Czas na marketing polityczny

Każda demokracja, w tym III RP, opiera się na konkurencji w zdobywaniu i utrzymywaniu władzy, konkurencji wzmacnianej walką o nabywcę politycznych „dóbr” – wyborcę. To jednocześnie jedna z przesłanek nowoczesnego, starannie ongiś wypracowanego w Ameryce marketingu politycznego. Pytanie, czy jego założenia są realizowane nad Wisłą? Tę właśnie kwestię postara się rozstrzygnąć powołany przez redakcję miesięcznika „Marketing w Praktyce” zespół ekspertów.

Efektywne stosowanie nowych metod promocji, zarządzanie wizerunkiem, wzbogacanie własnej marki, to działania, które określają „być albo nie być” na rynku nie tylko produktów czy usług, ale również polityków, a zwłaszcza nowoczesnych polityków. Czy mamy w Polsce takich polityków? Czy startujący w obecnej kampanii prezydenckiej zasługują na to miano? Czy potrafią sprawnie posługiwać się narzędziami marketingu politycznego?

Rozstrzygnięcie powyższych kwestii jest o tyle istotne, iż jakość marketingu politycznego decyduje we współczesnej demokracji nie tylko o sprawnej sprzedaży politycznego produktu (wizerunku kandydata) i usługi (programu), ale i o kondycji całego systemu, w jakim funkcjonujemy. Mizerny pod względem technik i skutków marketing polityczny to mniej efektywny ustrój, zaś niesprawny ustrój – to brak wiary samych obywateli w jego możliwości, we własny kraj. A czy nie z tym zjawiskiem mamy do czynienia w dzisiejszej Polsce?

Ocena kandydatów na najwyższy urząd w państwie przez ekspertów z zakresu marketingu politycznego to pewne novum w krótkich dziejach polskiej demokracji – luźno jak dotąd opartej o prawidła zdobywania i utrzymywania władzy wypracowane na Zachodzie. Czy obecna kampania prezydencka okaże się w tej kwestii przełomem?

Zespół ekspertów miesięcznika „Marketing w Praktyce” oceniać będzie wyłącznie kandydatów mających szanse znaczącego zaistnienia w świadomości wyborców. Do tego grona niewątpliwie należą: Lech Kaczyński, Włodzimierz Cimoszewicz, Donald Tusk, Andrzej Lepper, Zbigniew Religa i Marek Borowski. Zespół, w skład którego wchodzą naukowcy i wykładowcy akademiccy oraz amerykański praktyk marketingu politycznego już rozpoczął analizy poszczególnych aspektów prezydenckiej kampanii wyborczej. Jako pierwsze oceni takie elementy marketingu politycznego jak:

● strategie wyborcze (presidential elections strategy),

● wizerunek telewizyjny kandydatów (TV image),

● polityczny public relations (political PR),

● miejsce w sondażach (pools)

Koordynatorami projektu Prezydent 2005 – Czas na marketing polityczny są dr Wojciech Jabłoński z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista z zakresu marketingu politycznego i public relations oraz – z ramienia redakcji miesięcznika ”Marketing w Praktyce”- red. Zdzisław Kraśnicki.