Problem wysokiego bezrobocia może niedługo powrócić

„Koniec stabilizacji na rynku pracy. Chociaż bezrobocie spada — według resortu pracy we wrześniu zmalało do 9,1 proc. z 9,3 proc. w sierpniu — wkrótce może znowu pójść w górę. Po latach rosnącego w szybkim tempie zatrudnienia firmy zaczynają zwalniać pracowników. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w sierpniu przedsiębiorcy zadeklarowali, że w ich zakładach w najbliższym czasie pracę straci łącznie 14,6 tys. osób. To największa grupa od prawie trzech lat i zarazem dwa razy większa niż przed rokiem” – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

„Rosnąca skłonność firm do redukcji zatrudnienia to przede wszystkim rezultat słabnącej koniunktury. — Punktem zapalnym był eksport. Silny złoty i pogarszająca się sytuacja u naszego głównego partnera handlowego — w strefie euro — sprawiły, że zagraniczna sprzedaż zaczęła być coraz mniej opłacalna.

Kłopoty eksporterów spowodowały, że skończyła się dobra passa całej gospodarki. Potwierdzają to ostatnie dane makroekonomiczne, według których produkcja przemysłowa po raz pierwszy od lat zanotowała ujemną roczną dynamikę, a sprzedaż detaliczna spowolniła z poziomu ponad 14 proc. do niespełna 8 proc. Inne wskaźniki też nie napawają optymizmem.

— W ostatnich miesiącach koszty prowadzenia działalności rosły szybciej niż przychody. Firmy widzą ten problem i starają się nad nim zapanować, m.in. ograniczając koszty pracy — mówi Małgorzata Krzysztoszek z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Zwłaszcza że właśnie wydatki firm na pensje rosły w wyjątkowo szybkim tempie. Według danych Eurostatu, od początku 2007 r. dynamika kosztów pracy nie spadła poniżej 10 proc.” – informuje dalej Puls Biznesu”.

Z raportu firmy badawczej Manpower wynika, że w przyszłym roku fala zwolnień dotknie większość krajów Unii Europejskiej. Najgorsza sytuacja jest w Hiszpanii, gdzie firm zapowiadających zwolnienia jest 9 proc. więcej niż tych, które będą szukać nowych pracowników.

Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu „Pulsu Biznesu“, w artykule Jacka Kowalczyka „Firmy pełne obaw. Planują zwolnienia…”

A.Ł.