Według wyników badań opublikowanych przez firmę McAfee, choć szefowie przedsiębiorstw dostrzegają zalety narzędzi Web 2.0 jako rozwiązań podnoszących produktywność i zwiększających przychody, mają jednak duże obawy przed związanymi z nimi zagrożeniami.
Badaniem ankietowym objęto ponad 1000 decydentów z firm w 17 krajach. Wykazało ono, że połowa (50%) przedsiębiorstw niepokoi się o bezpieczeństwo takich aplikacji Web 2.0, jak media społecznościowe, mikroblogi, platformy umożliwiające współpracę, poczta elektroniczna dostępna przez przeglądarkę i narzędzia do współdzielenia informacji. Z kolei 60% ankietowanych wyraziło obawę przed możliwością utraty reputacji w wyniku niewłaściwego użytkowania rozwiązań opartych na technologii Web 2.0. Sześć na dziesięć przedsiębiorstw (60%) już odnotowało z tego tytułu straty sięgające średnio 2 mln USD, a łączne straty wynikające z incydentów w zakresie bezpieczeństwa wyniosły w zeszłym roku ponad 1,1 mld USD. Najwięcej firm decydujących się na wdrożenie narzędzi Web 2.0 działa w Brazylii, Hiszpanii i Indiach, natomiast najmniej – w Kanadzie, Australii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
Raport zatytułowany „Web 2.0: A Complex Balancing Act — The First Global Study on Web 2.0 Usage, Risks and Best Practices” (Web 2.0 — trudny wybór. Pierwsze globalne badanie dotyczące użytkowania, ryzyka i sprawdzonych procedur w dziedzinie technologii Web 2.0) został wykonany na zlecenie firmy McAfee przez Centrum Edukacji i Badań nad Bezpieczeństwem i Poufnością Informacji (CERIAS) Uniwersytetu Purdue. W ramach badania przeanalizowano czynniki wpływające na podejmowanie decyzji o wdrożeniu narzędzi Web 2.0 i aplikacji społecznościowych w przedsiębiorstwach, oceniono ich zalety i związane z nimi ryzyko. Badanie dowodzi, że choć firmy dostrzegają korzyści wynikające ze stosowania narzędzi Web 2.0, to jednak decydenci nadal rozważają, czy i w jaki sposób umożliwić pracownikom korzystanie z tej technologii w miejscu pracy.
„Technologie Web 2.0 wpływają na wszystkie aspekty działania przedsiębiorstw” — powiedział George Kurtz, dyrektor techniczny firmy McAfee. „W miarę, jak aplikacje Web 2.0 zdobywają popularność, firmy coraz częściej stają przed wyborem, czy pozwolić na ich niekontrolowane wykorzystywanie, całkowicie je zablokować, czy też odpowiednio je wdrożyć i korzystać z ich zalet, zarządzając nimi w bezpieczny sposób”.
Najważniejsze wnioski wynikające z badania dotyczącego wykorzystania Web 2.0 w firmach:
-
Poziom akceptacji jest różny w różnych krajach — ogólny wskaźnik akceptacji narzędzi Web 2.0 jest wysoki, a wśród badanych firm z Brazylii, Hiszpanii i Indii nawet przekracza 90%. Technologia ta była natomiast najmniej popularna wśród badanych firm ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii i Kanady.
-
Najważniejszym celem są nowe źródła przychodów — trzy na cztery firmy (75%) poinformowały, że wykorzystanie technologii Web 2.0 dało im nowe przychody, natomiast 40% ankietowanych stwierdziło, że narzędzia te pozwoliły im zwiększyć produktywność i zoptymalizować skuteczność strategii marketingowych.
-
Główne obawy dotyczą bezpieczeństwa — połowa ankietowanych wskazała bezpieczeństwo jako główną obawę związaną z technologią Web 2.0. Jedna trzecia badanych stwierdziła też, że obawy dotyczące bezpieczeństwa są główną przyczyną, dla której ich firmy nie stosują aplikacji Web 2.0 na szerszą skalę. Jako cztery najważniejsze zagrożenia wynikające ze stosowania technologii Web 2.0 przez pracowników wymieniano: szkodliwe oprogramowanie (35%), wirusy (15%), wyciek informacji (11%) i oprogramowanie szpiegujące (10%).
-
Najpoważniejszą konsekwencją dla firm jest utrata reputacji — 60% respondentów stwierdziło, że najistotniejszą konsekwencją niewłaściwego wykorzystania technologii Web 2.0 i mediów społecznościowych jest utrata reputacji przez firmę i jej markę oraz utrata klientów lub ich zaufania. Jedna trzecia ankietowanych poinformowała, że była zmuszona poczynić nieplanowane inwestycje, aby obejść problemy związane ze stosowaniem mediów społecznościowych w środowisku pracy. 14% firm poinformowało o procesach sądowych lub zagrożeniach prawnych spowodowanych przez pracowników, którzy ujawnili poufne informacje, przy czym do ponad 60% takich incydentów doszło za pośrednictwem serwisów społecznościowych.
-
Wiele firm blokuje aplikacje Web 2.0 zamiast wdrożyć politykę regulującą ich wykorzystywanie — na całym świecie 13% firm blokuje wszelkie działania związane z technologią Web 2.0, a 81% ogranicza możliwości korzystania z co najmniej jednego narzędzia Web 2.0 z powodu obaw o bezpieczeństwo. Jednocześnie niemal jedna trzecia ankietowanych przedsiębiorstw nie wdrożyła żadnej polityki w zakresie mediów społecznościowych. Jedna czwarta (25%) firm uczestniczących w badaniu monitoruje sposób korzystania z serwisów społecznościowych przez pracowników. 66% firm wprowadziło politykę regulującą wykorzystywanie mediów społecznościowych, przy czym 71% spośród nich stosuje do egzekwowania zasad rozwiązania techniczne.
Uczestniczący w badaniu członkowie kadry kierowniczej i eksperci branżowi są zgodni — skuteczne wykorzystanie technologii Web 2.0 w firmach jest złożonym i trudnym zadaniem. Przedsiębiorstwa muszą przeanalizować potencjalne wyzwania i szanse, a jednocześnie zmniejszyć ryzyko, zapewnić przeszkolenie personelu i wdrożyć zaawansowane technologie, w celu uniknięcia cyberataków.
„Technologia Web 2.0 i serwisy społecznościowe mogą być skutecznie wykorzystywane w biznesie” — powiedział Eugene H. Spafford, założyciel i dyrektor wykonawczy centrum CERIAS. „Jednak aby czerpać korzyści z narzędzi Web 2.0, firmy muszą działać prewencyjnie. W tym celu niezbędne jest zdefiniowanie odpowiedniej polityki i wdrożenie narzędzi, które pozwolą ją wyegzekwować”.
Temu tematowi będzie poświęcona transmisja internetowa zatytułowana „Bridging the Web 2.0 Security Gap” (Pokonywanie problemów związanych z bezpieczeństwem technologii Web 2.0), która odbędzie się 6 października 2010 r. o godz. 20.00 czasu polskiego. W transmisji weźmie udział Chenxi Wang z firmy Forrester Research, który zaprezentuje wyniki najnowszego badania dotyczącego trendów w dziedzinie bezpieczeństwa aplikacji Web 2.0, przeprowadzonego przez firmę Forrester Research na zlecenie firmy McAfee. Pozwoli to użytkownikom korporacyjnym dowiedzieć się, jak chronić firmę, a jednocześnie z powodzeniem korzystać z technologii Web 2.0.
Raport firmy McAfee „Web 2.0: A Complex Balancing Act — The First Global Study on Web 2.0 Usage, Risks and Best Practices” jest dostępny na stronie www.mcafee.com.
Źródło: McAfee