– Coraz większe zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi bierze się stąd, iż gwarantują one przede wszystkim skrócenie czasu oczekiwania na wizytę, wyższy standard oraz szerszy zakres świadczonych usług, są też doskonałym, dodatkowym elementem lojalnościowym dla pracowników, oferowanym przez pracodawców. – tłumaczy Zofia Dmochowska, szefowa działu ubezpieczeń zdrowotnych w portalu Ubezpieczeniaonline.pl.
Ofertę rynkową można ogólnie podzielić na te gwarantujące tzw. leczenie ambulatoryjne oraz te zapewniające leczenie szpitalne.
Leczenie ambulatoryjne
Jest to dostęp do prywatnej opieki medycznej bez konieczności przebywania w danej placówce medycznej ponad 24 godziny. Leczenie ambulatoryjne to w szczególności: konsultacje u lekarzy specjalistów, leczenie, zabiegi, badania, testy diagnostyczne, szczepienia, wizyty domowe, itp. Zakres świadczeń dostępnych w ramach leczenia ambulatoryjnego jest uzależniony od wybranego wariantu ubezpieczenia. Zazwyczaj ubezpieczyciel wskazuje nam miejsca, gdzie możemy się leczyć – przychodnie/kliniki, z którymi ma podpisane umowy na bezgotówkowe korzystanie z usług przez ubezpieczonych. Niektóre oferty obejmują także wolny wybór lekarza, czyli możliwość udania się do dowolnie wybranego lekarza – Ubezpieczyciel odda Ci pieniądze na podstawie imiennego rachunku za usługę medyczną. Z kartą pacjenta idzie się do placówki medycznej i na jej podstawie korzysta się z porad, badań i innych usług, zgodnie z tym, co towarzystwo oferuje w wybranym przez ubezpieczonego wariancie. Do ubezpieczenia ambulatoryjnego często możemy dokupić (lub ubezpieczyciel sam dokłada w ramach składki podstawowej) opcje dodatkowe, związane np. z leczeniem szpitalnym. – mówi Zofia Dmochowska.
Leczenie szpitalne
Na polskim rynku ubezpieczenie szpitalne przybiera różne postacie, dlatego zawsze należy sprawdzić, co nasz ubezpieczyciel rozumie pod tym pojęciem:
Zasiłek szpitalny – jest to świadczenie ryczałtowe wypłacane za dzień koniecznego z medycznego punktu widzenia pobytu w szpitalu; warto upewnić się, że pieniądze należą nam się już od pierwszego dnia pobytu w szpitalu, oraz bez ograniczeń w postaci maksymalnej liczby dni leczenia szpitalnego. Dzienny zasiłek może być wykorzystany np. w celu pokrycia kosztów zabiegu, hospitalizacji o podwyższonym standardzie, dodatkowej opieki pielęgniarskiej, itp.; jest to opcja dodatkowa do ubezpieczenia ambulatoryjnego, dostępna praktycznie w każdej ofercie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego;
Komfortowe warunki hospitalizacji – dostępne już od dawna w ofercie Signal Iduna, to pokój o podwyższonym standardzie (1- lub 2-osobowy), wybór lekarza prowadzącego, indywidualne dyżury pielęgniarskie, komfortowe warunku porodu lub obecność osoby towarzyszącej; Uwaga! Usługa komfortowych warunków hospitalizacji ma charakter dodatkowy do świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia; oznacza to, że jeżeli nasz pobyt nie jest związany z operacją lub zabiegiem, który jest objęty ubezpieczeniem, za opiekę szpitalną płacimy sami (za ubezpieczonych w ramach państwowej służby zdrowia płaci NFZ), a ubezpieczyciel opłaca to, co luksusowe – czyli komfortowe warunki hospitalizacji; podobnie jest z porodem: ubezpieczyciel zapłaci za to, co komfortowe, a nie za cały poród; od ubezpieczyciela nie otrzymamy nic, jeżeli leżymy w szpitalu, który nie współpracuje z ubezpieczycielem,
Organizacja i pokrycie kosztów operacji – nowoczesne, kompleksowe ubezpieczenie, gwarantujące klientom szybkie i profesjonalne przeprowadzenie usług diagnostycznych i chirurgicznych w szpitalach współpracujących z ubezpieczycielem; oprócz samej operacji/zabiegu ubezpieczenie obejmuje również konsultację medyczną i diagnostykę przed zabiegiem/operacją, przeprowadzenie, opiekę podczas pobytu w szpitalu po zabiegu/operacji (hospitalizacja odbywa się w pokoju o podwyższonym standardzie) oraz w razie konieczności transport medyczny pomiędzy szpitalem a miejscem zamieszkania lub pobytu ubezpieczonego; Uwaga! Ubezpieczyciel zwykle finansuje i organizuje tylko wykonanie operacji z katalogu świadczeń, nie finansuje natomiast innych operacji, ani pobytu w szpitalu związanego z wypadkiem – dostępne w ofercie Signal Iduna oraz od niedawna w PZU Życie na terenie Warszawy;
Całkowite pokrycie kosztów hospitalizacji – na polskim rynku należy do rzadkości, wydawałoby się, że w ofercie Medicover je znajdziemy (piszą bowiem: płacimy za wszystkie hospitalizacje planowane), ale i tu dokopiemy się w końcu do listy operacji finansowanych przez ubezpieczyciela; dodatkowo mamy tu ograniczenie liczby dni pobytu w szpitalu oraz 90 dniowy okres karencji, ale za to gwarantują nam pomoc medyczną w razie wypadku, czego nie ma nigdzie indziej; dostępne powszechnie w ramach ubezpieczeń zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, na przykład duńskiego IHI, który ponosi koszty pobytu w szpitalu ubezpieczonego oraz zapewnia pobyt w szpitalu, organizację i pokrycie wszelkich operacji koniecznych ze względu na stan zdrowia ubezpieczonego;
Zasiłek operacyjny – to wypłata pieniędzy z tytułu wykonania zabiegów/operacji, jest to jednorazowe świadczenie ryczałtowe wypłacane z tytułu wykonania operacji; wysokość świadczenia jest określona w warunkach ubezpieczenia; zwykle za różne operacje ubezpieczyciel wypłaci od 2 do 10 tysięcy złotych w zależności od stopnia ich skomplikowania; na uwagę zasługuje tu oferta Compensy, gdzie ubezpieczyciel rozszerza zakres ubezpieczenia gwarantując, że operacje, których nie obejmuje katalog operacji, będą kwalifikowane do odpowiedniej grupy, zbliżonej najbardziej do przeprowadzonej operacji; towarzystwo ubezpieczeń nie interesuje się tym, jak wydamy otrzymane pieniądze, możemy je wykorzystać na sfinansowanie sobie operacji prywatnie, dalsze leczenie, rehabilitację lub po prostu na przyjemności, czy wypoczynek.
Ubezpieczenie poważnych zachorowań – gwarantuje ubezpieczonemu wypłatę określonej kwoty po zdiagnozowaniu u niego jednego z poważnych zachorowań; choroby, za które należy się świadczenie określone są w warunkach ubezpieczenia; uzyskane środki finansowe mogą być przeznaczone na dowolny cel np.: pokrycie kosztów leczenia w placówce prywatnej, dodatkową opiekę pielęgniarską, zakup lekarstw, hospitalizację o podwyższonym standardzie, częściową rekompensatę utraconych dochodów. Jest to często opcja dodatkowa do umów ubezpieczenia na życie.
Jest też tańsze ubezpieczenie zdrowotne
– Przysłuchując się rozmowom telefonicznym z osobami, które dzwonią na naszą infolinię w sprawie ubezpieczenia zdrowotnego, nasuwa się pewna refleksja, która dotyczy tańszych, wydawałoby się korzystniejszych ofert ubezpieczenia. Należy na te kwestię spojrzeć z dwóch stron, gdyż głośne reklamy lub rozpowszechniane drogą pantoflową informacje o szerokiej ofercie za niską cenę, mogą nas poważanie wprowadzić w błąd. – podkreśla Zofia Dmochowska. Są to kwoty składki rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie, które pozwalają na leczenie w prywatnych centrach medycznych. W ramach ubezpieczenia możemy bez kolejek odwiedzać lekarza pierwszego kontaktu czy kilku lub kilkunastu specjalistów oraz robić podstawowe badania. – Tyle, ze tańsze ubezpieczenia zdrowotne nie zapewni nam pobytu w szpitalu, operacji bez okresu oczekiwania, ani żadnej pomocy po wypadku – czyli tego, co dla potencjalnego klienta liczy się najbardziej. Niektórzy pytają o poród, ale i tu niestety nie można liczyć na pokrycie kosztów przez ubezpieczyciela. Dlaczego tak jest? Musimy sobie uświadomić, że nikt nie da nam niczego za darmo. Opieka medyczna jest droga i należy się tu spodziewać wyższych opłat, a nie oburzać, że w polisie nie mamy wszystkiego, czego zapragniemy. Warto rozejrzeć się za droższą, ale pełniejszą ofertą – podkreśla.
Ubezpieczeniaonline.pl