Przedsiębiorcy z kasami fiskalnymi będą musieli akceptować karty lub Blika. Projekt nowej ustawy

W Ministerstwie Rozwoju ruszyły prace nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych. Nowa regulacja nałoży na przedsiębiorców posiadających kasy fiskalne obowiązek akceptowania płatności w formie elektronicznej – kartą lub Blikiem.

Na koniec II kwartału w Polsce działało 585 tys. terminali płatniczych. Rok do roku przybywa ich o 30-40 tys. Zdaniem resortu rozwoju to za mało. Konieczne jest więc podjęcie interwencji legislacyjnej, czyli zmuszenie określonych podmiotów do wprowadzenia terminali akceptujących płatności bezgotówkowe (nie tylko POS, ale także np. webPOS). Nowe przepisy będą dotyczyć instytucji administracji publicznej i przedsiębiorców posiadających kasy fiskalne (oraz zobowiązanych do posiadania takich kas).

leungchopan, YAY Foto

Zgodnie z założeniami projektu, płatności w formie elektronicznej będą musiały przyjmować instytucje administracji publicznej, które przyjmują opłaty i podatki. Bezgotówkowo będzie można zapłacić podatki, opłaty skarbowe, niepodatkowe należności budżetowe czy należności w postępowaniu egzekucyjnym.

Nowa ustawa nałoży obowiązek zapewnienia akceptacji przynajmniej jednego instrumentu płatniczego w formie elektronicznej na wskazanych w rozporządzeniu wykonawczym przedsiębiorców, którzy z racji osiąganego przychodu są zobowiązani do stosowania kas rejestrujących (obrót powyżej 20 tys. zł). Do sposobów przyjmowania płatności będą należały: płatność przelewem elektronicznym, kartą płatniczą, płatność za pomocą aplikacji w telefonie komórkowym, czy za pomocą Blika itp.

Obecnie w ramach walki z gotówką realizowany jest już Program upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej. Ma on na celu wsparcie samorządów, urzędów wojewódzkich oraz policji w uruchomieniu przyjmowania płatności elektronicznych. Powołano również Fundację Polska Bezgotówkowa, która jest wspólną inicjatywą podmiotów sektora finansowego uczestniczących w krajowym rynku płatności kartowych (tj. banki, jako wydawcy kart, agenci rozliczeniowi oraz organizacje płatnicze Visa i MasterCard, przy udziale Związku Banków Polskich).

Celem fundacji jest uruchomienie i zapewnienie działania Funduszu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego. Fundusz ma wspomóc sfinansować rozwój sieci akceptacji płatności bezgotówkowych o 600 tysięcy nowych punktów ze sfery komercyjnej. Na obecnym etapie fundusz ten nie będzie angażował środków z budżetu państwa.

Ministerstwo Rozwoju zapewnia, że harmonogram wprowadzania obowiązku zapewnienia akceptacji przynajmniej jednego instrumentu płatniczego w formie elektronicznej, przewidziany w rozporządzeniu wykonawczym będzie dostosowany do możliwości rynku w zakresie wyposażenia wszystkich zobowiązanych podmiotów w takie narzędzia, jak np. terminale płatnicze POS.