Przełomowe orzeczenie TSUE: Banki nie mają prawa do sądowej waloryzacji kapitału kredytu

Trybunał uznał, że po stwierdzeniu nieważności umowy kredytu banki nie mogą domagać się od konsumentów zwrotu kwot innych niż tylko kwota wypłaconego kapitału. Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości zapowiada nieuchronną porażkę banków w dziesiątkach tysięcy spraw sądowych na terenie całego kraju.

fot. Shutterstock

Komentarz występującego w tej sprawie pełnomocnika konsumenta, radcy prawnego Radosława Górskiego:

Mam bardzo ważną wiadomość dla wszystkich frankowiczów w Polsce. Liczę na to, że dotrze ona również do przedstawicieli Związku Banków Polskich, zarządów banków oraz do wszystkich polskich sędziów.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, 11 grudnia 2023 roku, sprawie C-756/22 (Bank Millennium – Arkadiusz Szcześniak) wydał orzeczenie, z którego wynika, że po stwierdzeniu nieważności umowy kredytu frankowego banki nie mają prawa do sądowej waloryzacji świadczeń. Banki nie mogą bowiem domagać się od konsumentów zwrotu kwot innych niż tylko kwota kapitału wypłaconego kredytu.

Wiadomość w tej sprawie przekazuję Państwu jako jeden z pełnomocników reprezentujących konsumenta, Pana Arkadiusza Szcześniaka, w sprawie przed Trybunałem Sprawiedliwości.

Sprawa, którą rozstrzygnął Trybunał, dotyczy dziesiątek tysięcy pozwów przeciwko konsumentom, które już trafiły do sądów oraz roszczeń banków liczonych w miliardach złotych. Wiem też, że właśnie teraz banki szykują kolejną falę masowych powództw o waloryzację.

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości ostatecznie kończy spór dotyczący sądowej waloryzacji świadczeń banków.

Banki poniosły całkowitą porażkę w sporze z konsumentami. Oczekiwały od konsumentów miliardów, ale teraz zostaną z niczym i jest już jasne, że przegrają wszystkie sprawy sądowe dotyczące sądowej waloryzacji świadczeń.

Konsumenci w Polsce mogą już bez żadnych obaw o zapłatę absurdalnie wysokich należności z tytułu waloryzacji pozywać banki o ustalenie nieważności umów kredytów.

Przed TSUE prowadziliśmy dwie sprawy. Pierwsza z nich, o sygnaturze akt C-520/21, zakończyła się w czerwcu 2023 roku wygraną konsumenta w sporze z bankiem.

Już z tamtego wyroku wynikało, że bankom związku z nieważnością umowy kredytu nie należy się nic więcej poza zwrotem kapitału kredytu i odsetkami od wezwania do zapłaty.

Wyrok ten w dniu ogłoszenia został jednak skomentowany przez Związek Banków Polskich i przedstawicieli banków w ten sposób, że TSUE nie rozstrzygnął o kwestii prawa banków do sądowej waloryzacji świadczeń.

Na tej podstawie banki rozpoczęły w Polsce masowe pozywanie frankowiczów twierdząc, że należy im się zwrot kapitału kredytu powiększony o wskaźnik waloryzacji. Tego samego zdania byli również – i mówię to z przykrością – niektórzy polscy sędziowie.

Wobec takich zachowań poinformowałem Trybunał o tym, w jaki sposób banki w Polsce i niektórzy polscy sędziowie „rozumieją” wyrok TSUE w sprawie C-520/21.

Zwróciłem się o to, aby Trybunał w kolejnym orzeczeniu dodatkowo odniósł się również do kwestii waloryzacji w taki sposób, aby było jasne czy kwota kapitału kredytu, która podlega zwrotowi na rzecz banku po stwierdzeniu nieważności umowy, może być zwiększona o wskaźnik waloryzacji, czy też chodzi jedynie o zwrot kwoty wypłaconej konsumentowi.

I w ten sposób 11 grudnia 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości UE wydał orzeczenie pozbawiające banki szans na uzyskanie dodatkowych świadczeń od polskich konsumentów.

Nie ukrywam, że cała nasza kancelaria wykonała ogromną pracę aby temat waloryzacji sądowej ostatecznie wyjaśnić. I nasza praca przyniosła efekty – sprawa zakończyła się porażką banków, sukcesem konsumentów i sukcesem naszej kancelarii.

Dziękuję Panu Sędziemu Michałowi Majowi, który skierował do Trybunału pytania dotyczące waloryzacji.

Dziękuję również Panu Arkadiuszowi Szcześniakowi, prezesowi Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, którego spraw dotyczą dwa przytoczone wyżej orzeczenia Trybunału, za zaufanie przez wszystkie lata procesu sądowego.

Jest symboliczne, że oba te miażdżące dla banków wyroki zapadły w sprawie konsumenta, który jako prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu od lat pomaga również frankowiczom.

radca prawny Radosław Górski, Kancelaria Prawna Radosław Górski i Wspólnicy sp.k.