Zebraliśmy najnowsze dane o liczbie użytkowników bankowości mobilnej. Na koniec marca aktywnych użytkowników bankowości mobilnej – w ankietowanych przez nas bankach – było 1,33 mln. To 150 tys. więcej niż na koniec 2012 r. Mobilna rewolucja nabiera rozpędu.
W maju do grona banków oferujących bankowość mobilną w formie aplikacji dołączył BNP Paribas Bank. To już 16. instytucja, która daje mobilny dostęp do rachunku bankowego za pomocą lekkiej strony internetowej lub wyspecjalizowanej aplikacji. W przypadku aplikacji nadal dominują dwa najpopularniejsze systemy: Android i iOS, tylko sporadycznie pojawiają się rozwiązania na inne systemy. PKO BP udostępnił płatności IKO dla BlackBerry i Nokii, a Millennium dla Windows Phonea 8, lada chwila wypuści też aplikację na komputery i tablety PC wyposażone w „ósemkę”.
Z danych, które zebraliśmy z banków, wynika, że rośnie liczba aktywnych użytkowników bankowości mobilnej. W ankiecie wzięło udział 10 banków, czyli jeden więcej niż kwartał wcześniej. Łącznie z bankowości mobilnej korzysta tam 1,33 mln użytkowników, a więc aż o 150 tys. więcej niż na koniec ubiegłego roku. W tabeli pojawił się Getin Bank, który bankowość mobilną wprowadził w formie aplikacji w pierwszym kwartale tego roku. Na koniec marca miał 10 tys. użytkowników. W zestawieniu pojawił się też ESBANK spółdzielczy z 268 użytkownikami aplikacji na koniec marca.
Największym bankiem mobilnym pozostaje mBank. Po piętach depcze mu jednak PKO BP, który w ciągu kwartału pozyskał blisko 32 tys. użytkowników. To częściowo efekt wdrożenia płatności mobilnych IKO na początku marca. Bank podał niedawno, że w dwóch pierwszych miesiącach od wdrożenia własnego systemu płatności z aplikacji skorzystało 30 tysięcy klientów, dokonując telefonem transakcji na łączną kwotę 5 mln złotych.
Z kolei największy kwartalny wzrost użytkowników bankowości mobilnej zanotował Bank Pekao SA. Bank ma ciekawą aplikację mobilną do obsługi ROR-ów, ale także odrębny program obsługujący karty prepaid. W ciągu kwartału przybyło mu aż 39 tys. aktywnych użytkowników bankowości mobilnej. Być może częściowo są to użytkownicy kart prepaid, których liczba zwiększyła się w Pekao w pierwszym kwartale aż o 20 tys. sztuk do 472 tys. Wiadomo, że bank będzie chciał przynajmniej część tych kart przekonwertować później na konta osobiste.
Źródło: PRNews.pl, banki
Dane zawarte w tabelce nie uwzględniają wszystkich banków oferujących bankowość mobilną. Brakuje m.in. Aliorów, Nordei i BPH. Nie mamy też danych z 3 banków spółdzielczych: Banku Spółdzielczego z Jastrzębia Zdroju, Banku Spółdzielczego we Wschowie i GBS Banku z Barlinka.
Otwarte pozostaje pytanie, czy prezentowane liczby nie są hurraoptymistyczne. Jeśli są to faktycznie aktywni użytkownicy, to możemy mówić, że mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją mobilną. Z bankowości internetowej, obecnej już 15 lat, korzysta dziś 11 mln osób. 1,33 mln użytkowników mobilnych – a być może nawet ok 1,6 mln jeśli uwzględnimy nieobecnych – to przy tym bardzo dobry wynik.
Napisz do autora: wboczon@prnews.pl