Według opublikowanych przez PIU danych, podsumowujących III kwartał 2016 r., liczba osób objętych ochroną oferowaną przez ubezpieczenia zdrowotne wzrosła o 28% i osiągnęła poziom 1,76 mln osób. Liczba osób posiadających indywidualne ubezpieczenie zdrowotne wzrosła rok do roku o 43%, w przypadku polis grupowych zwyżka wyniosła z kolei 24%.
Wpływ na rosnącą popularność ubezpieczeń zdrowotnych ma przede wszystkim rosnące zapotrzebowanie na prywatne świadczenia medyczne. Należy pamiętać, że Polacy nie traktują polis zdrowotnych jak pozostałych ubezpieczeń. Uważają je za rozwiązanie doraźne, a nie ochronę na przyszłość. Głównym powodem wykupienia ubezpieczenia jest chęć szybszego umówienia wizyty lub badania specjalistycznego niż za pośrednictwem NFZ.
Drugim czynnikiem, mającym duży wpływ na wynik sektora jest rosnące zainteresowanie rozwiązaniami grupowymi ze strony firm, które do tej pory nie były kojarzone z oferowaniem pracownikom prywatnej opieki zdrowotnej. Dotyczy to nie tylko sektora MSP. W drugim półroczu 2016 zauważyliśmy 30% wzrost zapytań ze strony administracji publicznej, w porównaniu do pierwszych miesięcy minionego roku. Polisami zdrowotnymi zaczynają interesować się pracownicy samorządów, urzędów, jednostek edukacyjnych czy firm komunalnych.
Wpływ na wygodę korzystania z ubezpieczeń medycznych ma również rozwój wykorzystywanych przez ubezpieczycieli nowoczesnych technologii. Rośnie dostępna ilość rozwiązań z obszaru tzw. mHealth, pojawiają się nowe aplikacje mobilne i inne narzędzia pozwalające na konsultację z lekarzem bez potrzeby wychodzenia z domu. Przykładem tych działań jest uruchomiona niedawno aplikacja mobilna SALTUS Zdrowie ułatwiająca umówienie wizyty u lekarza czy możliwość wykonania telekonsultacji pediatrycznej za pomocą skype, telefonu czy poprzez czat.
Korzystny trend i systematyczny wzrost ilości ubezpieczonych osób na pewno się utrzyma. Powinien wręcz nabrać jeszcze większej dynamiki.
Źródło: SALTUS Ubezpieczenia