Przyszłość internetu jest dotykowa

W porównaniu do użytkowników korzystających z sieci za pomocą tradycyjnych urządzeń PC, osoby korzystające z technologii dotykowych wykorzystują swój potencjał cyfrowy w bardziej efektywny sposób. Osoby takie używają internetu bardziej intensywnie, a zarazem utylitarnie, traktując go jako sposób załatwiania codziennych spraw. Stanowią też duży potencjał marketingowy.

 Poniższy raport jako jedno z pierwszych w Polsce rzetelnych opracowań empirycznych pokazuje jak bardzo zmienia się sposób interakcji z Internetem i sposoby jego wykorzystania przez użytkowników urządzeń postWIMP (technologie dotykowe).

Wprowadzenie na rynek technologii ekranów dotykowych pociągnęło za sobą najważniejszą zmianę w sposobie interakcji człowieka z urządzeniami komputerowymi i komunikacyjnymi od momentu rewolucji, jaką spowodowało wprowadzenie interfejsu opartego na okienkach”. Powiedzmy wprost: urządzenia tego typu dają olbrzymie możliwości włączania się każdego użytkownika sieci w procesy wymiany wiedzy. W końcu mamy narzędzia, dzięki którym prosto i w każdej chwili możemy być nie tylko odbiorcami treści, ale również jej twórcami.

Badani użytkownicy urządzeń dotykowych stanowią grupę atrakcyjną marketingowo. Często są obecni w zasięgu wielu środowisk reklamy cyfrowej, takich jak serwisy społecznościowe, aplikacje i multimedia, telewizje internetowe, wyszukiwarki. Poszukują w internecie informacji, które są pomocne w procesie zakupowym produktów i usług oraz aktywnie uczestniczą w procesie wymiany informacji. Stanowią także duży potencjał dla e-commerce, gdyż wśród nich dominują osoby, które już kupowały w sieci i chcą nadal kupować.

Czynności wykonywane regularnie w internecie w grupach użytkowników technologii

Użytkownicy tradycyjnych technologii PC (N=132) i technologii dotykowych (N=111)

Analizując wyniki badania można spodziewać się dalszych wzrostów liczby użytkowników internetu w urządzeniach dotykowych. Co trzeci badany internauta korzystający wyłącznie z klasycznych technologii PC nie odrzuca zakupu urządzenia postWIMP. Rynek ten jeszcze nie jest nasycony.

Potencjał zakupowy urządzeń dotykowych wśród użytkowników technologii PC

Użytkownicy tradycyjnych technologii PC (N=132)

W nowym sposobie rozmowy z komputerem zaczynamy się posługiwać typem komunikacji, który zarezerwowany był tylko dla najbliższych. Dotychczas dotykiem przekazywaliśmy informacje naszym rodzicom, małżonkom, dzieciom, najbliższym przyjaciołom. Intencjonalnie nie dotykaliśmy naszych szefów, podwładnych, współpracowników. Nawet w świecie naczelnych, dotyk zarezerwowany jest dla członków grupy krewniaczej i dowodzi bliskich relacji. Stoimy u progu jednego z najważniejszych przełomów w historii dialogu człowieka z maszynami. To jeden z najbardziej pierwotnych sposobów dialogu, dostępny małym dzieciom, analfabetom a nawet zwierzętom. Przekonał się o tym każdy, kto obserwował reakcję kota na biegające na ekranie ipada myszy, wyświetlane przez aplikację przeznaczoną dla kotów.

Raport, który mają Państwo przed sobą, opracowany został przy współpracy najważniejszych instytucji badawczych zajmujących się nowymi technologiami w Polsce. Dowodzi on, że dotykowa przyszłość jest tuż tuż. A tradycyjne klawiatury komputerowe, których układ liter wywodzi się od starodawnych maszyn do pisania, niebawem podzielą los kaset VHS, dyskietek i kineskopowych telewizorów.

 

>>> Pobierz cały raport

 
/IAB Polska